Przez najbliższe tygodnie domowy stół będzie centrum naszego domu. Piękna ceramika i dekoracyjne szkło pozwolą uczynić z niego także najważniejszą ozdobę wnętrza. Dekorując, sięgnijmy po to, co o tej porze roku daje nam natura – gałązki iglastych drzew czy ostrokrzewu. Oto kilka inspiracji, jak ubrać (nie tylko świąteczny) stół.
Materiały naturalnego pochodzenia w domu sprawdzają się znakomicie, a na stole – wyjątkowo. Szkło, kamień i metal są tu pierwszoplanowymi aktorami, ale świetnie współgrają z tkaninami i drewnem w tle. Szykując stołową aranżację pilnujmy proporcji i płynności kompozycji – lekkie, szklane elementy pozwolą podkreślić wyjątkowe potrawy czy wizualnie rozkwitnąć roślinnym dekoracjom. Dekoracje z cięższych materiałów najlepiej wyglądają jako podstawki oraz pojemniki – zwłaszcza, gdy ustawimy je na delikatnych tkaninach albo lekkich, drewnianych podstawkach.
Przy okazji warto podkreślić: duży obrus to nie zawsze najlepszy wybór. Zwłaszcza, gdy mamy w naszym salonie czy jadalni stół, który wybraliśmy jako ozdobę wnętrza. Takiego mebla nie warto chować pod tkaninami, ale uczynić go równoprawnym bohaterem całej stylizacji. Zamiast zakrywać blat w całości, obrus możemy ułożyć tylko na jego części – tej która faktycznie będzie użytkowana. Odsłonięta krawędź i nogi mebla podkreślą aranżację. A może w ogóle zrezygnować z zasłaniania, a jedynie pod talerzami ułożyć tkaninowe (albo drewniane) podkładki? Takie rozwiązanie polecamy zwłaszcza do mebli o niestandardowym wykończeniu czy mocnej, charakterystycznej barwie. Szkoda je ukrywać przed wzrokiem. Jak w praktyce zrealizować te pomysły? Styliści marki VOX przygotowali garść poniższych inspiracji.
Białe szaleństwo w kropki
Szanse na śnieżną zimę z roku na rok maleją. Pozwólmy więc sobie na odrobinę białego szaleństwa… na stole. Pomoże nam w tym kamionkowa kolekcja Pulve (w jej skład wchodzą talerze, miseczki, kubek oraz dzbanek) z delikatnym wzorem w nieregularne kropki. Subtelny dekor zastawy podkreślić można ustawiając ją na drewnianych tackach Redo. Przykrycie stołu marszczonym obrusem doda całej stylizacji prostoty i naturalnego wdzięku. A (około)świąteczne desery będą wyjątkowo smakować w towarzystwie soczystej jarzębiny czy ostrokrzewu w szklanych wazonach Jar lub doniczkach z iglakami.
W aranżacji: stół rozkładany Creative (blat nude, nogi proste dębowe), krzesło i taboret Simple (dębowe), osłonka na doniczkę średnia Redo, taca mała Ovo, talerz dekoracyjny Omni, podkładki Infra, serwetnik Serw Koral, talerze i dzban Pulve, patera Piato, kieliszek do wina białego Rubin, łyżki Ato, naczynia dekoracyjne Saga, pojemnik mały Jar, zawieszka mała Buli, taca mała Redo.
To, co najważniejsze
Świąteczna kolacja dla dwojga? Jeśli czekają nas celebracje w kameralnym gronie, możemy zdecydować się na stonowaną, elegancką aranżację, bazującą na dobraniu odpowiednich kolorów. Jeśli nasz stół ma blat, który aż prosi się o to, by go wyeksponować, nawiążmy zastawą do jego barwy. Wyrazisty dębowy dekor stołu Creative marki VOX pięknie zgrywa się z zimowym stroikiem, a gałęzie w wazonie atrakcyjnie prezentują się w towarzystwie gustownej, ciemnej zastawy Yang. Matowa czerń i proste formy talerzy oraz filiżanek pasują do przydymionego szkła wazonów Surso i Buret. Aby sztućce czy talerze nie rysowały blatu warto ułożyć je na lekkiej, drewnianej tacce Ovo. Wykonana z jaśniejszego drewna akacjowego podstawka stanowi świetny duet z ciemnym blatem.
W aranżacji: stół rozkładany Creative (blat dąb ciemny, nogi stożek drewniany), taca mała Ovo, filiżanka ze spodkiem i talerze Yang, podkładki Subi, świecznik Zen, wazon Surso, wazon Buret.
Coś na deser
Nie zapomnijmy o deserach. Trójwymiarowy dekor na zastawie stołowej Motif (kubkach, talerzach, miseczkach, dzbankach czy pojemnikach na przyprawy) dodaje ceramice charakter, a zarazem pozwala jej być neutralnym tłem dla reszty bohaterów stołu. Jeśli lubimy tworzyć wypieki albo potrawy, które same w sobie są efektowne, dobierzmy do nich zastawę w oszczędnym stylu – dzięki temu mamy pewność, że to nasze kulinarne dzieła będą pierwszoplanowymi aktorami. Tekstylia w odcieniach szarości podkreślą zimowy charakter całej aranżacji.
W aranżacji: stół rozkładany okrągły Simple (szary), krzesło Simple (szare), serwetnik Serv Grey, podkładki pod talerz Botanical, karafka Noum, dzbanek, talerz, miseczki i filiżanki Motif, pojemnik mały Jar, szklanka Friends, świecznik Duo, dzbanek Verle, filiżanka ze spodkiem Lineo.
Dobrane pary
Szkło, porcelana i metal to materiały, które bardzo się lubią – zwłaszcza na stole. Umieszczenie świeczki w pojemniku Jar sprawia, że łatwiej nam będzie zachować bezpieczny dystans od płomienia. Całość można skomponować w wyjątkowy stroik z gałązkami i liśćmi ususzonego eukaliptusa, orzechami i pomarańczami albo granatem (jeśli chcemy, by kompozycja poleżała dłużej). Całość warto ustabilizować poprzez ułożenie jej w metalowej siatce dekoracyjnej misy Luto. A porcelanowe talerze Wu? Sprawdzą się na stole i jako dekoracje ścienne. Ich subtelny wzór wyglądać będzie znakomicie w towarzystwie talerzy Tu, Fi, Co oraz De. Można się bawić w układanie kompozycji i na stole, i na ścianie.
W aranżacji: stół rozkładany Creative (blat indygo, nogi płoza metalowa), talerz Wu, pojemnik mały Jar, misa dekoracyjna mała Luto.
Poczuj klimat
Nie każdy może sobie pozwolić na kominek w domu, ale na duży i mały lampion Atil – owszem. Przypominają ręcznie robione kosze, tyle że w nich bez obaw możemy umieścić świeczki. Ustawione na podłodze czy parapecie rozświetlą i ocieplą zimowe popołudnia oraz wieczory. Aranżację warto uzupełnić o stojącą lub wiszącą (np. w zawieszce Buli) dekorację z gałęzi, szyszek i ostrokrzewu. Mogą to być elementy, które wcześniej zdobiły nasz świąteczny stół. Zaprośmy las do domu na dłużej, nie tylko na czas posiłku.
W aranżacji wykorzystano: lampiony Atil, pojemnik Fond, zawieszki Buli.
Miejsce na skarby
Stołowe ozdoby potrzebują odpowiedniego schowka – wysoki regał Creative (wygląda jak nowoczesna interpretacja poczciwego kredensu) świetnie sprawdzi się w tej roli. Otwarte półki to znakomity sposób na ekspozycję domowej kolekcji szkła czy ceramiki. Będą one ozdobą mieszkania nawet wtedy, gdy nie są akurat użytkowane – wazony Todal wyglądają zjawiskowo również gdy stoją puste. Podobnie wykonane z barwionego szkła pojemniki Adoro z zaklętymi pod powierzchnią bąbelkami powietrza czy zawieszka Buli II. Warto na dłużej zachować w nich klimatyczną aranżację z szyszek czy żołędzi.
W aranżacji wykorzystano: regał wysoki podwójny Creative, pojemnik Adoro, wazony Tay, Bac, Todal i Zen, zawieszka duża Buli II, pojemniki Sevi i Jewel.