Sekrety dobrego biura w domu

Wygląda na to, że praca zdalna lub tryb hybrydowy zostaną z nami na dłużej. Czas zatem porzucić prowizorkę. Nawet w warunkach domowych stanowisko pracy może być eleganckie, ergonomiczne i tym samym dobre dla naszego zdrowia.

Architektki z Mood Works podkreślają, że różnego rodzaju i wielkości stanowisko do home office jest już standardem  – To po prostu konieczność podyktowana zmianami w naszym życiu. Co prawda nasze cztery kąty stały się wielozadaniowe, lecz dokładanie funkcji meblom niekoniecznie się sprawdza. Z drugiej strony coraz więcej marek przenosi rozwiązania biurowe na grunt domowy podając je w zgrabnej, estetycznej formie, czego przykładem jest chociażby Knoll – podkreślają Dorota Kuć i Karina Snuszka z Mood Works. Oto pięć żelaznych zasad, które podpowiadają projektantki z renomowanej warszawskiej pracowni.

1. Dobry fotel to podstawa

Zadbaj o ergonomiczny fotel do pracy. Jeśli tego nie zrobisz, nieuchronnie narażasz się na urazy i obolałe mięśnie. Dobre siedzisko musi być elastyczne i zwrotne, tak by dostosowywało się do ułożenia ciała i zmian pozycji. Żadnych krzeseł! Ważna jest też wysokość fotela. Musisz ją tak dobrać, by stopy opierały się w całości płasko na podłożu.

2. Zmieniaj swoją postawę

Pomyśl o wstawieniu do pokoju biurka z regulowaną elektrycznie wysokością blatu. Nowe modele marki Knoll nie zajmują wiele miejsca, a pozwalają  pracować na stojąco lub w bardziej wyprostowanej pozycji siedząc na wysokim taborecie. To zmniejsza napięcie, a równocześnie zmusza mięśnie do stabilizacji kręgosłupa. Jeśli jednak nie masz miejsca na dodatkowy mebel, to po prostu od czasu do czasu popracuj na przykład przy kuchennym barku.

3. Ekran na odpowiedniej wysokości

Aby nie narażać oczu na przemęczenie, ustaw ekran w odległości 50-80 cm od twarzy – to mniej więcej długość ramienia. Ekran powinien być wyśrodkowany i znajdować się bezpośrednio na wysokości oczu i być nieco pochylony, tak by jego powierzchnia była prostopadła do twarzy. Podobnie laptop powinien stać pod kątem na specjalnych podpórkach.

4. Daj oczom odetchnąć

Godziny przed komputerem to wyzwanie dla oczu. Zmęczony wzrok często prowadzi do bólów głowy. Ukojenie da im spoglądanie w dal wedle zasady „20-20-10”. Przez 20 sekund, co 20 minut, zrób przerwę i spójrz 10 metrów przed siebie, a najlepiej wyjrzyj przez okno. Pamiętaj też, aby jak najwięcej mrugać. Normalnie mrugamy od 12 do 15 razy na minutę, osoby patrzące w ekran już tylko 7 razy. Na wzrok dobrze wpływa też odpowiednie oświetlenie. Najlepsza do pracy jest lampa biurowa z regulowanym ramieniem. Ustaw ją z boku monitora, w ten sposób, aby jej światło nie odbijało się w ekranie. Nie za nim, ani przed nim.

5. Ruszaj się!

Nie spędzaj w jednym miejscu i pozycji długich godzin. Dokumenty można przecież przejrzeć na sofie, a telefon wykonać przechadzając się po domu. Raz na jakiś czas po prostu wstań, przeciągnij się, a nawet wykonaj dwie, trzy proste pozycje jogi. W przerwie na lunch dobrze jest iść na krótki spacer. Nawet nie myśl o termosie z kawą na biurku. O ile fajniej jest wyskoczyć do pobliskiej kawiarni po dobrą kawę z ekspresu na wynos. Po drodze zrezygnuj z windy – zejdź i wejdź po schodach.

Knoll błyskawicznie zareagował na zmiany jakie zaszły ostatnio. Nowe kolekcje to rozszerzenie już i tak bogatej kolekcji mebli przeznaczonych do pracy. Propozycje amerykańskiej marki łączą funkcjonalność z designem najwyższej próby. Markę, której oferta obejmuje również prawdziwe evergreeny światowego designu znaleźć można w showroomie Mood. www.mood-design.pl