Naskórek, pot, mikroorganizmy i odchody roztoczy to nieprzyjemna mieszanka tworząca brud, szczególnie groźny dla alergików. Niestety lubi on pojawiać się tam, gdzie alergik odpoczywa – na tapicerowanych sofach, krzesłach, czy w materacu łóżka. Podpowiadamy jak skutecznie dbać te powierzchnie, by pozostały higienicznie czyste i służyły nam latami.
Czysty relaks alergika
Miękka, wygodna sofa to miejsce, którego najczęściej używamy, gdy chcemy odpocząć. Jeśli decydujemy się na tę tapicerowaną, a zmagamy się z alergią na kurz i roztocza, musimy czyścić ją regularnie. Po pierwsze – odkurzać, przynajmniej raz w tygodniu! Meble obite są zwykle delikatnymi materiałami, więc do ich odkurzania powinniśmy używać specjalnych szczotek. Przykład? Specjalna, połączona z elektrowężem szczotka do tapicerek, w jaką wyposażony jest nowy w Polsce, akumulatorowy odkurzacz Kobold VB100. To, co ważne szczególnie dla alergików – elektroszczotka działa na zasadzie odkurzania szczotkowego. Szczotki obracają się w przeciwnych kierunkach, obluzowując we włóknach brud, który od razu jest zasysany. Koniec z wirowaniem kurzu w powietrzu! Elektroszczotka w systemie Kobold VB100 ma osłonę chroniącą delikatne materiały, a poprzez regulację mocy, możemy dostosować odkurzanie do konkretnego materiału. Co więcej, w przypadku tego sprzętu nie potrzebujemy dodatkowej, klasycznej ssawki szczelinowej. Nie dość, że ergonomiczny kształt szczotki sprawia, że leży idealnie w dłoni, to otwór ssący na wąskiej końcówce elektroszczotki ma skoncentrowaną moc ssania, dzięki czemu dokładnie czyści szczeliny sofy. Wystarczy, że poręcznym suwakiem wybierzemy funkcję czyszczenia powierzchni lub czyszczenia szczelin. Alergicy powinni pamiętać też o innych powierzchniach tapicerowanych, nie tylko tych w domu, ale też w aucie. Dzięki temu, że Kobold VB100 jest bezprzewodowy, równie skutecznie odkurzy nam także i te powierzchnie.
Jeśli tapicerowane meble wymagają już nie tylko odkurzenia, a czyszczenia na mokro, pamiętajmy, by preparat, którym je czyścimy dostosować do rodzaju materiału. Jeśli możemy postawmy na najbardziej ekologiczne środki, nawet te domowej roboty. Woda z sodą oczyszczoną poradzi sobie z zabrudzeniami na materiałowej tapicerce. Roztwór wody z amoniakiem do dobre rozwiązanie dla tapicerki welurowej. Jeśli „przydarzy się” nam plama z tłuszczu zadziałajmy szybko z talkiem czy mąką ziemniaczaną. Pamiętajmy o tym, by czyścić tapicerki od końca ku środkowi. Zmniejsza to ryzyko powiększenia plam w centralnych miejscach naszych zestawów wypoczynkowych.
Zdrowy sen bez nieproszonych gości
Alergicy powinni też większą uwagę poświęcić miejscu, w którym śpią. W pościeli, a nawet w pokrowcach materaca żyją wywołujące alergię roztocza, grzyby i pleśnie. Absolutną podstawą jest więc wymiana pościeli i pranie jej przynamniej w 60 stopniach, minimum raz na tydzień. Materac powinniśmy też raz w tygodniu odkurzyć. Tu z pomocą przychodzi ponownie elektroszczotka do tapicerek i dwie wymienne końcówki do materaców. Pierwsza odkurza i obluzowuje brud na powierzchni materaca. Druga końcówka sprawdza się, gdy chcemy dogłębnie wyczyścić materac poprzez delikatne wprowadzenie do niego specjalnego środka czyszczącego, który w ciągu 30 minut wiąże cząsteczki brudu. Co ważne, dedykowany urządzeniu środek do czyszczenia materaców Lavenia jest na bazie naturalnych składników – w sam raz dla alergików. Potwierdza to dodatkowo certyfikat Grupy TÜV Nord – niemieckiej organizacji weryfikującej bezpieczeństwo produktów i usług w celu ochrony ludzi oraz środowiska przed zagrożeniami.
Nieco mniejsze zabrudzenia można też regularnie usuwać domowymi sposobami. Soda oczyszczona, sok z cytryny, a nawet sól w połączeniu z wodą poradzą sobie z drobnymi zabrudzeniami, które zaniedbane tworzą podatny grunt dla pleśni i grzybów. Słoneczne, letnie dni wykorzystajmy też na wietrzenie materaca.
Po takich zabiegach posłuży nam długo, zapewniając higieniczny i bezpieczny sen każdego alergika.