Czasy, w których wyposażenie łazienki ograniczało się jedynie do podstawowych sprzętów sanitarnych dawno już odeszły w zapomnienie. Dla współczesnych projektantów bowiem jest to pomieszczenie o ogromnym potencjale aranżacyjnym. I mimo, że bardzo wymagające pod kątem panujących w nim warunków, to równie perspektywiczne w planowaniu, jak każda inna część domu. Dziś projekt łazienki to nie tylko uwzględnienie w nim podstawowych funkcji, ale też przysłowiowe wyciśnięcie wnętrza jak cytryny pod kątem jego możliwości.
Meble łazienkowe to zarówno gustowny element wyposażenia, atrybut definiujący wnętrze, jak i przede wszystkim praktyczny codzienny pomocnik w organizacji i uporządkowaniu przestrzeni. Rynek dostarcza wielu rozwiązań, które dla ułatwienia sobie wyboru, warto posortować według kilku kluczowych kategorii.
SZAFKI PODUMYWALKOWE
Szafka czy blat pod umywalką? Na szczęście nie musimy wybierać. Osobom niezdecydowanym przypadnie do gustu rozwiązanie łączące szafkę pod umywalką z wybranym blatem. W tej konfiguracji można zamontować zarówno umywalkę wpuszczaną w blat, jak i nastawianą na jego powierzchni. W obu przypadkach przestrzeń pod blatem wykorzystamy co do centymetra, jeśli stworzymy personalizowany zestaw z szafek modułowych, o wymiarach dopasowanych do naszych potrzeb. Dzięki temu zagospodarujemy miejsce pod zlewem, na które zwykle brakuje pomysłu. Ponadto, podręczne szuflady pomieszczą wszystko to, co chcielibyśmy ukryć, ale wciąż mieć w zasięgu ręki. Dysponując większym metrażem nie ograniczajmy się do jednej szafki. Z połączenia kilku mebli mamy możliwość stworzenia niepowtarzalnego zestawu, który nie tylko idealnie wypełni i dopełni wnętrze, ale przede wszystkim – zapewni optymalną ilość miejsca do przechowywania wszystkich niezbędnych kosmetyków i przyborów. Ekspert marki NAS zwraca również uwagę na ważne aspekty techniczne: – Przed zakupem szafki pod umywalkę obowiązkowo zwróćmy uwagę na to, czy szuflady otwierają się płynnie i do końca i czy są wyposażone w praktyczny system cichego domykania soft close. Pamiętajmy też o tym, że pierwsza szuflada szafki podumywalkowej powinna posiadać otwór na syfon.
SZAFKI STOJĄCE I WISZĄCE
W bogatej ofercie mebli łazienkowych rozróżniamy szafki stojące na nóżkach, z cokołami lub bez, oraz wiszące. Poza aspektem czysto estetycznym, przy wyborze mebla skrojonego na miarę naszej łazienki powinniśmy wziąć pod uwagę również kilka aspektów użytkowych. Meble wiszące wizualnie zajmują mniej przestrzeni – znakomicie wpiszą się w pomieszczenie o niewielkim metrażu. Warto więc się na nie zdecydować, jeśli zależy nam na nadaniu wnętrzu optycznej lekkości. Ale wybór wiszących mebli niesie też pewne ograniczenia. Ze względu na sposób mocowania – przykręcanie do ściany – nie jesteśmy w stanie zamieścić ich w każdym dowolnym miejscu z uwagi na ryzyko naruszenia instalacji wodnej, elektrycznej lub gazowej. Należy też zwrócić uwagę na to, czy ściany w łazience mają na tyle mocną konstrukcję, by udźwignąć ciężar szafki razem z jej zawartością. W przypadku szafek stojących, jedynym ograniczeniem będzie dostępna przestrzeń. Jednak konieczność wyboru wcale nie oznacza monotonii. – W nowoczesnych łazienkach spotyka się zarówno meble na nóżkach, jak i wiszące. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, ale tym, co powinno decydować o wyborze dobrych mebli są przede wszystkim wysoka jakość wykonania, funkcjonalność i design, który szybko nie straci na aktualności – zauważa ekspert marki NAS. – Szczególną uwagą naszych klientów cieszą się meble modułowe z kolekcji Stilla, Metro System oraz Torino, które cechują się bogatą ofertą dostępnych brył do łączenia w niezliczone kombinacje. Różna głębokość szafek, opcja otwierania na lewą czy prawą stronę, możliwość indywidualnego dopasowania wymiarów blatu oraz szeroki wybór uchwytów, zarówno pod kątem wyglądu, jak i funkcjonalności, to tylko niektóre atuty mebli modułowych, które ułatwią zaaranżowanie każdej przestrzeni. Dzięki dowolnej konfiguracji mebli, łazienka naprawdę staje się skrojona na nasze potrzeby.
SŁUPKI I KUBIKI
Od lat dużą popularnością cieszą się funkcjonalne słupki łazienkowe. Ich wąski korpus sprawia, że łatwo wpasować je w ograniczoną przestrzeń, gdzie stanowią dopełnienie zabudowy meblowej. Z uwagi na sporą wysokość, trzeba je dodatkowo przytwierdzić do ściany ze względów bezpieczeństwa. Przy wyborze mebli modułowych, również słupki można ze sobą dowolnie zestawiać i łączyć. Ciekawym pomysłem na niestandardową zabudowę łazienki jest złączenie ze sobą kilku wąskich szafek, które dodatkowo warto uzupełnić otwartymi półkami w formie kubików. W łazience o małym metrażu można pokusić się o wiszącą kompozycję złożoną z kilku kubików, które nie przytłoczą formą tak, jak jeden masywny mebel. Możliwości kombinacji jest wiele. Wąskie szafki możemy umieścić na dowolnej wysokości, wykorzystując cenną przestrzeń nad pralką czy toaletą. Możemy je łączyć w rozmaite zestawy, tak by stanowiły spójną całość, lub dowolnie rozdzielać. Otwarte kubiki to niebanalne elementy, które nadadzą zabudowie lekkości i nowoczesności, tworząc dodatkowe miejsce na podręczne akcesoria czy dekoracje – dodaje ekspert marki NAS.
Niezależnie od tego na jaki typ szafek się zdecydujemy, pamiętajmy o tym, że powinny być odporne na szczególne warunki panujące w łazience. Wilgoć, wysoka temperatura, ryzyko zachlapania i zarysowań to wszystko to, na co będą narażone nasze meble. Postawmy więc na dobrej jakości materiały – wybierajmy te wykonane z trwałej płyty MDF, pokryte światłoutwardzalnym lakierem niepodatnym na promieniowanie UV i zabrudzenia. Takie meble będą nam służyć przez lata.
Więcej inspiracji na: https://nas-meble.pl/