Piękny wystrój stołu to magiczny akcent, który sprawia, że świąteczny posiłek zamienia się z eleganckiej kolacji w najczęściej wspominane spotkanie w roku. Oprócz bliskości i dawania prezentów, Boże Narodzenie koncentruje się także na wspólnym posiłku – a pięknie udekorowany stół może stać się tak samo ważny, jak będąca symbolem świąt choinka. Jak go przygotować, zapytaliśmy specjalistów z Miloni, polskiej firmy produkującej drewniane stoły z litego drewna, marki, w której zakochało się już wielu entuzjastów dobrego, rodzimego designu.
Stół jako tło dla wspomnień
Być może w tym roku, bardziej niż w innych, docenimy możliwość zebrania się przy stole i świętowania spotkań z bliskimi. Rzut oka na blogi i magazyny wnętrzarskie jasno wskazuje na trend łączenia przy stole starszych tradycji z tymi zupełnie nowymi Wynika z nich, że biały poczciwy obrus przestał być już jedyną możliwością. Zaczęliśmy preferować mniej formalne, bardziej naturalne i „lżejsze” okrycia. Nie chcemy zasłaniać stołu, bo często wiele w niego inwestujemy. Doceniliśmy rzemieślnicze wykonanie i naturalny rysunek drewna, kojarzący się z ciepłem i przytulnością.
W zależności od tego, jak prezentować będzie się nasz stół, możemy dopasować do niego nowoczesne lub bardziej rustykalne dekoracje świąteczne. Inaczej udekorujemy designerski stół Tuo, autorstwa Tomka Rygalika, w bardzo modnej obecnie obłej stylistyce, inaczej klasyczny model Deco we francuskim stylu, z ozdobnie tłoczonymi nogami, a jeszcze inaczej loftowy Frame.
Najmodniejsze dekoracje świąteczne
Zainspirowana najnowszymi świątecznymi trendami, architekt Magda Nowotnik, współwłaścicielka Miloni, doradza, by w tym roku postawić przede wszystkim na naturalność.
– Wykorzystajmy to, co daje nam las, pobliski targ czy ogród. W okresie zimowym ozdóbmy nasz rodzinny stół pięknie pachnącym igliwiem, szyszkami, pieczonymi przez dzieci ciasteczkami, laskami cynamonu i suszoną pomarańczą z kuchennej szafki. Zielone gałązki rozłóżmy efektownie na stole, tworząc tym samym na stole rodzaj zielonego bieżnika. Pomiędzy nimi umieśćmy świece w efektownych świecznikach. Ich migotliwe światło wyczaruje w domu magiczną, świąteczną atmosferę. Jeśli chcemy ją nieco urozmaicić – świece ustawmy na srebrnym półmisku lub paterze z metaliczną powierzchnią odbijającą ich blask, a orzechy, szyszki i kwiaty umieśćmy pod szklanym kloszem.
Zalety rozkładanego stołu
W wielu mieszkaniach czy domach ograniczony metraż nie pozwala na urządzenie świąt z dużym stołem. Wersja rozkładana pozwoli bardzo szybko przygotować większą przestrzeń, przy której można będzie zjeść uroczystą kolację z rodziną i urządzić wieczorne spotkanie z przyjaciółmi. Nowoczesny stół rozkładany Avangarde, Blox, Deco, Frame, Fox czy Loft z oferty Miloni, to coś, nad czym warto pomyśleć w nadchodzącym roku. Kameralne śniadanie świąteczne lub wystawna kolekcja na czternaście osób – odpowiednio dobrany model z oferty polskiego producenta sprawi, że nasz stół będzie cieszył oko nie tylko w okresie świątecznym, ale także podczas pozostałych towarzyskich spotkań. Na co dzień złożony stół nie będzie zajmował dużo miejsca, a powiększenie jego powierzchni zajmie dosłownie kilka sekund. W stołach rozkładanych Miloni dodatkowy blat chowany jest pod główną częścią mebla. Dzięki temu na pierwszy rzut oka taki stół niewiele różni się od klasycznej wersji. Jeśli chodzi o kolorystykę, to stoły rozkładane w kolorze bielonego dębu lub jasnych odcieni drewna dębowego, będą najbardziej uniwersalną opcją. Natomiast ciemniejsze odcienie blatu Cacao czy Nutti, pięknie podkreślą bardziej elegancki, klasyczny stół świąteczny. Drewniany stół Miloni, niezależnie od wybranego wybarwienia, idealnie wpisze się w zimowy klimat, stanowiąc wyjątkowe tło, podkreślające atmosferę zbliżających się świąt.