Szkice piórkiem

Zamknijcie oczy, wyobraźcie sobie jasne, zalane naturalnym światłem wnętrze.

Ściany są śnieżno-białe, sofa w odcieniu papieru ze starej, pożółkłej ryciny, bielone deski na podłodze, a w oknach spłowiały len. Nudno? To teraz wprowadźmy do monochromatycznego wnętrza dodatki. Na ścianie wieszamy geometryczną instalację z metalu, nad stołem bambusową ażurową lampę. Metalowy kwiat niech zdobi komodę, a świeczniki — stolik kawowy. Nieco lepiej. A teraz wyobraźcie sobie, że te wszystkie dekoracje są czarne. Jest fantastycznie, prawda?

Czarny industrial
Czarne dodatki we wnętrzu zaczęły swoją karierę wraz z nastaniem szalonej mody na wnętrza w stylu loft. Czerń przestała być domeną jedynie eleganckiego glamour, a stała się kolorem kojarzonym ze sztuką, swobodą, spontanicznością. W loftach czerń wpisana jest we wnętrze. Czarne są szprosy w oknach, elementy konstrukcyjne, instalacja elektryczna poprowadzona na wierzchu ceglanej czy betonowej ściany. Umeblowanie loftu to najczęściej meble wykonane z naturalnego drewna i metalu malowanego proszkowo. Czarne dodatki w lofcie pojawiły się więc naturalnie – miały surowy charakter, który nie burzył postindustrialnej koncepcji wnętrza. Do apartamentu w stylu loftowym przedstawiciele salonu z holenderskim designem Dutchhouse.pl polecają dekoracje wykonane z metalu. Monotonię ścian rozbiją dekoracje Fiddie lub Sevijn marki Wood albo zabawne poroże Antler od Be Pure. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że są one dość pokaźnych rozmiarów (od 50 do 100 cm), wymagają więc właściwej dla loftów przestrzeni.

Sztuka umiaru
Wybór dekoracji i dodatków do wnętrza bywa kłopotliwy, szczególnie gdy zbyt wiele rzeczy wzbudza nasze pożądanie. By nasz dom nie przypominał showroomu wnętrzarskiego, warto wybierać je wedle jakiegoś klucza – stylu, materiału, z którego zostały wykonane lub koloru.

– Czerń jest dobra, bo pasuje do wszystkiego. Zdynamizuje jasne, pastelowe wnętrze, uspokoi mocne kolory, a modnym szarościom doda elegancji i finezji – wymieniają stylistki Dutchhouse. W ofercie sklepu jest bardzo wiele rzeźb, które będą wspaniałą dekoracją konsoli, komody, czy też parapetu. Warto zwrócić uwagę na popiersia Obserwer i Idol marki Be Pure wykonane z drewna mango, dla których inspiracją był afrykański folklor (dobrze będą wyglądały razem), czy też głowę konia Horsepower Too tej samej marki. Rzeźby te stanowią znakomity przykład ponadczasowego rzemiosła. Dekorując nimi wnętrze dziś, możemy być pewni, że za kilka lat będą wyglądały równie atrakcyjnie.

Idealne tło
Wróćmy do jasnego, skandynawskiego wnętrza, które wyobrażaliśmy sobie na samym początku. Kluczem do sukcesu będzie tu konsekwencja. Mistrzowsko wyeksponowane czarne elementy dekoracyjne: lampa Bamboo, metalowy kwiat Forever czy też świecznik Level wyglądać będą we wnętrzu jak szkic piórkiem, a zwyczajny salon nabierze artystycznego charakteru. Całości aranżacji dopełnią biało-czarne fotografie lub grafiki na ścianach. W Dutchhouse.pl zajdziecie ich wiele. Począwszy od aktów na abstrakcjach kończąc.

Materiał prasowy BM Housing