Niemal sto lat od powstania firmy, szwedzki producent łóżek DUX, nadal zapewnia swoim klientom komfort, dzięki wyśmienitemu połączeniu rzemiosła i innowacyjności.
Słowa: Ben Thomas, Sleeper Magazine
Kiedy w roku 1924 szwedzki producent czekolady, Efraim Ljung, udawał się w podróż służbową do Chicago, nie mógł wiedzieć, że po powrocie do Malmö jego cukiernicze zainteresowania wkrótce obiorą całkowicie odmienny kurs i otworzy on firmę zajmującą się produkcją łóżek, która obecnie prowadzona jest przez jego czterech prawnuków.
Kontynuując całą historię… po dotarciu na miejsce, Ljung — cierpiący na reumatyzm i częste problemy ze snem — obudził się wypoczęty i pełen energii po spokojnie przespanej nocy w chicagowskim hotelu. Wiedziony niepohamowaną ciekawością sięgnął po swój scyzoryk, aby przekonać się co też znajduje się we wnętrzu materaca, na którym spał. Odpowiedzią okazały się elastyczne stalowe sprężyny. Następnie, Ljung starannie zszył materac, jednocześnie dokładnie zapamiętując obraz sprężyn, który ukazał się jego oczom.
Od tego momentu jego uwaga, dotąd skupiona wokół produkcji czekolad, została skierowana na materace. Przystąpił więc do eksperymentów ze stalowymi sprężynami o różnej wytrzymałości i elastyczności. Dwa lata później powstało pierwsze w historii łóżko DUX wyposażone w innowacyjny układ sprężyn, które reagowały na nacisk i ciężar ciała, za sprawą tysięcy połączonych ze sobą zwojów. To samo podejście do kwestii komfortu zostało później wykorzystane w kontekście mebli, gdyż syn Ljunga, Erik, w latach 60. i 70., zrealizował projekty swojego kolegi, Szweda Bruno Mathssona. Spośród produkowanych w tamtym czasie mebli, w kolekcji do dziś znajdują się fotele Jetson i Pernilla 69, posiadające wyraźny, charakterystyczny skandynawski styl.
Od tego czasu rodzina kontynuuje filozofię Efraima, opierając się na jego pomysłach i tworząc produkty zapewniające komfort, doskonałe wykonanie oraz trwałość. „Naszą główną wizją zawsze było produkowanie przede wszystkim tego, co najlepsze w zakresie komfortu i rzemiosła” — wyjaśnia prezes Henrik Ljung, reprezentujący już czwarte pokolenie właścicieli, podczas zwiedzania fabryki w Sösdala, w której mały zespół rzemieślników zajmuje się ręcznym wykonywaniem krzeseł i stołów dla klientów z branży hotelarskiej i detalicznej na całym świecie. „Jesteśmy dumni ze stosowanych przez nas starych metod produkcji mebli” — kontynuuje Ljung. „Nie oznacza to jednak, że lekceważymy możliwości oferowane przez nowe technologie — jesteśmy od tego bardzo dalecy.”
W Porto, w którym DUX produkuje swoje łóżka i tapicerki już od ponad 30 lat, wykorzystując przy tym oprogramowanie CAD i maszyny do cięcia CNC, a także ręcznie krojąc duże ilości tkanin, technologia odgrywa bardzo istotną rolę. To połączenie dziedzictwa i innowacji doprowadziło do wprowadzenia na rynek takich nowinek branżowych, jak wymienne podgłówki i system Pascal, obejmujący wymienne kasety sprężynowe, które w zależności od potrzeb, pozwalają na dostosowywanie twardości łóżka. Nazwany tak na cześć francuskiego matematyka i naukowca Blaise’a Pascala, ten opatentowany system pozwala na takie ułożenie sprężyn, aby odpowiadało ono trzem strefom komfortu ciała — tj. ramionom, biodrom i nogom. Co więcej, każdą z tych stref można dodatkowo dostosować poprzez dobranie miękkiej, średniej, twardej lub bardzo twardej kasety. W przypadku hoteli oznacza to nie tylko możliwość dostosowania łóżek do potrzeb poszczególnych gości, ale także przedłużenie ich żywotności w przypadku zużycia sprężyn lub gdy zaczną się one zapadać, dzięki możliwość wymiany jedynie fragmentu systemu, nie zaś całego materaca. „Dostosowaliśmy i ulepszyliśmy naszą ofertę, aby sprostać zmieniającym się potrzebom klientów” — wyjaśnia Ljung. „Dziś bardziej skupiamy się na zrównoważonym rozwoju i ochronie środowiska.”
Oparte na oddzielnych komponentach produkty DUX, wraz z materiałami z których są wykonywane, doskonale wpisują się w naszą strategię ochrony planety poprzez tworzenie produktów, które z powodzeniem przetrwają próbę czasu. Na przykład, podstawy łóżek wykonywane są z drewna pozyskanego z terenów północnej Szwecji, gdzie mroźne zimy sprzyjają powolnemu wzrostowi wytrzymałych sosen. Natomiast szwedzka stal, lateks hevea oraz bawełna o dużej gęstości splotu są wykorzystywane do produkcji materacy z połączonymi sprężynami, wypełnieniem i tapicerką.
Za sprawą takich referencji, a także doskonałego poziomu komfortu oraz możliwości personalizacji, jakie oferuje cała gama produktów DUX — od niskoprofilowego DUX 1001 do luksusowego łóżka DUX Xclusive z dodatkową regulacją podparcia lędźwiowego — firma pracowała nad stworzeniem prestiżowych projektów przeznaczonych dla takich hoteli, jak Burj Al Arab w Dubaju i Grand Hôtel Stockholm, a także dla butików, jak The Audo w Kopenhadze i Pater Noster w rodzimej Szwecji, gdzie goście mogą zasnąć pod gwiazdami w specjalnie zaprojektowanym łóżku stojącym na świeżym powietrzu.
„Sektor hotelarski jest dla nas niezwykle ważny i jesteśmy bardzo dumni z naszej współpracy” — mówi szef Next Gen Kevin Slade, który zdradził, że 14 lat temu grupa otworzyła nawet swój własny hotel w Malmö, aby lepiej zrozumieć, z czym wiąże się obsługa gości hotelowych. Obecnie The DUXIANA pełni rolę inkubatora pomysłów, czerpiąc z historycznego dziedzictwa i jednocześnie pokazując produkty przyszłości, z których część zostanie zaprezentowana w numerze 106. Bądź na bieżąco.
Źródło: duxiana.p