Rodzinna baza na wybrzeżu

Sopockie mieszkanie od początku przeznaczone było wyłącznie do wypoczynku. Miało stać się azylem, do którego można uciec od codzienności, by poczuć smak nadmorskich wakacji. Cel określił charakter wnętrza. Jest ono nowoczesne, komfortowe i przytulne. Projektem „w każdym szczególe” oraz nadzorem nad realizacją zajęła się pracownia architektoniczna Conceptownia, korzystając z oferty produktów dostępnych w sieci salonów Dekorian Home.

A może by tak nad morze? W każdej chwili! Na weekend, na kilka dni, a nawet tygodni. Trzeba tylko uzgodnić termin z resztą rodziny bo z wakacyjnego apartamentu w Sopocie korzystają nie tylko jego właściciele (mieszkający na stałe na południu Polski), ale też ich dzieci oraz wnuki. Lokum nie jest zbyt duże – zajmuje 43 metry w nowym budownictwie. Znajdują się tu: przestrzeń dzienna (salon połączony z kuchnią), sypialnia oraz łazienka. Do powierzchni użytkowej dolicza się też duży taras, gdzie zaaranżowano strefę wypoczynkową oraz jadalnię na świeżym powietrzu.

Jak w hotelu, ale lepiej

Wnętrze sopockiego apartamentu zaprojektowała pracownia architektoniczna Conceptownia.
– Mieszkanie trafiło do nas w stanie deweloperskim. Było niczym czyste płótno, na którym mogliśmy kreślić wizje – opowiada właścicielka pracowni Katarzyna Jędruszczak. – Inwestorzy obdarzyli nas bardzo dużym zaufaniem i praktycznie dali wolną rękę w kwestii kreacji przestrzeni. Przykazali jedynie, że efekt ma być nowoczesny, wygodny i przytulny; chcieli, by pobyt w apartamencie dawał poczucie przebywania w luksusowym hotelu. 

Sopockie mieszkanie od początku powstawało więc jako miejsce do wypoczynku, nie zaś do codziennego życia. To określiło jego charakter oraz organizację przestrzeni (np. nie było potrzeby poświęcenia dużej części kubatury na szafy do przechowywanie rzeczy). 

Atmosfera każdego wnętrza zależy w dużej mierze od kolorystyki. Tu opiera się ona na kontraście, jaki tworzy neutralna baza skomponowana ze złamanej bieli ścian oraz beży i mocne akcenty (czarne lub w odcieniu intensywnie ceglastym).

Kurs na jakość

Jeden z priorytetów stanowiło wykorzystanie materiałów najwyższej klasy. We wnętrzu o niedużej powierzchni lepiej nie wprowadzać zbyt wielu różnych elementów wykończenia ścian czy podłóg, gdyż w ten sposób optycznie zmniejsza się przestrzeń. Conceptownia wybrała więc tylko dwa materiały na posadzkę. W salonie oraz sypialni ułożona została drewniana podłoga z oferty Dekorian Home (Nobifloor 2115N selekt natura), szczotkowana i lakierowana, o satynowym wykończeniu, wyróżniająca się małą liczbą sęków. Do tego dobrano, również w Dekorian Home czarne listwy Dynamic Decor F1580B. Z kolei przedpokoju oraz kuchni zastosowano płytki marki Provenza z kolekcji UniqueTravertine. W łazience płytki te zostawiono z gładką wielkoformatową glazurą w kolorze beżowym oraz z płytkami marki Equipe w ceglastym odcieniu.

Ściany są w większości tapetowane, architektom chodziło o uzyskanie efektu optycznej miękkości i poprawę akustyki. Wybrali dekoracyjne, a jednocześnie wyrafinowanie subtelne luksusowe tapety z oferty Dekorian Home. W sypialni, na ścianie za łóżkiem, króluje więc piękna, wielkoformatowa grafika ścienna włoskiej marki Glamora (wzór Classic But Poppy). Salon zdobi delikatna tapeta Arte z kolekcji ‘Essentials Palette’, BN 218692, której ciekawą fakturę podkreśla zainstalowane pod odpowiednim kątem oświetlenie.

Zabudowa meblowa jest projektu Conceptowni, za jej wykonanie odpowiada włoska marka Lube współpracująca z salonem Mebella Design. W sypialni architekci chcieli odejść od idei typowej szafy sięgającej od podłogi do sufitu. Zamiast niej zaproponowali ciekawy mebel podzielony na trzy części, w którym dolną część zajmują szuflady, w środkowej znajduje się podświetlona wnęka z przydymionym lustrem, na górną partię natomiast składają się zamknięte szafki z półkami oraz drążkiem. Kolejny oryginalny mebel to regał w salonie, podświetlony od tyłu, którego półki korespondują kolorem z barwą frontów pozostałej zabudowy apartamentu. 

Charakterystycznym elementem wnętrza jest ustawiony obok drzwi wejściowych (DH DoorsStabil TOP z klamkami EngerAprileArnica z oferty Dekorian Home) rząd trzech lustrzanych paneli zaprojektowany przez Conceptownię. Dzięki temu, że panele są obrotowe, można je ustawić w dowolnej pozycji: albo odgradzając nimi wizualnie mini hol od salonu, albo przeciwnie, łącząc obie strefy poprzez zachowanie prześwitu.

Meble wolno stojące wybrane zostały z oferty renomowanych marek: sofa w salonie pochodzi z IWC Home, stoliki kawowe z  Boli,  stół z Zuiver, krzesła z Gubi. W sypialni obok robionego na zamówienie łóżka stoi szafka i stoliki nocne Tamo. 

W przypadku doboru oświetlenia, architekci również postawili na jakość i dobry design. W mieszkaniu znalazły się wybrane z szerokiej oferty Dekorian Home, oprawy od takich firm jak Aqform, Artera (lampa w sypialni), Chors (kinkiety), &Tradition (lampka w salonie), Vibia (lampa sufitowa w salonie) czy Artemide (lampy nad stołem). 

Na ścianie w salonie wisi telewizor Samsung The Frame. Można na nim wyświetlać obrazy, fotografię lub grafiki a także zmieniać kolor samych ramek. Dzięki tym różnorodnym opcjom ekran telewizora do złudzenia przypomina dzieło sztuki. Można je przy tym idealnie dopasować do dowolnej aranżacji.

Conceptownia uczestniczyła w powstawaniu wnętrza sopockiego apartamentu od samego początku – zaczynając od wizji i projektu a kończąc na finałowym „dopieszczaniu” realizacji. Pilnowała z równą starannością zarówno ogółu, jak i szczegółu (m.in. dostarczenia możliwie najciszej pracujących zmywarki i okapu, oraz toalety myjącej z podgrzewaną deską). Wszystko po to, by wnętrze stało się atrakcyjne wizualnie a jednocześnie komfortowe i miłe w użytkowaniu. – Wielką satysfakcję czerpiemy tego, że pomimo kilku przeszkód i momentów niepewności, projekt udało się urzeczywistnić dokładnie tak, jak na wizualizacjach – mówi Katarzyna Jędruszczak.  – W Conceptowni chodzi o to aby za dobrym projektem szła rzetelna realizacja; naszym oczkiem w głowie jest zarówno zindywidualizowanie projektów – dostosowanie ich do potrzeb inwestorów,  jak i perfekcyjny remont oraz wyposażenie. Nad tym wszystkim czuwa zaangażowany, kompetentny i zgrany zespół z którego jestem niesamowicie dumna. W tworzenie sopockiego apartamentu zaangażowały się szczególnie projektantka wnętrz Sylwia Tokarska oraz Agata Waszak, koordynatorka. Bez tej ostatniej po prostu nie dałoby się zgrać terminów kilkunastu podwykonawców i dopilnować jakości wykonania całości.

 Projekt wnętrza: Conceptownia | https://conceptownia.com

Zdjęcia i stylizacja:

Magda Łojewska, Vey Photography