BIEL I NATURALNE DREWNO. SZCZEGÓLNE MIEJSCE NA MAPIE SZCZECINA

Przenikliwa biel, wspaniały wystrój, drewniana podłoga zamontowana nie tylko na…podłodze – tak w skrócie opisać można wyjątkowy dom w Szczecinie. W tym projekcie biel na pewno nie jest nudna i przewidywalna, a mocna i zdecydowana. Dębowy parkiet dodaje jej ciepła i charakteru. Całość  stworzona została z dbałością o najmniejszy szczegół, a jej elementy tworzą spójną całość.

Drewno połączone z bielą to „combo” doskonałe. Pierwsze kojarzy się z surowością, czystością, precyzją, drugie zaś z ciepłem, ostoją, solidnością. Razem tworzą duet doskonały zgodny z upodobaniami inwestorów.

We współpracy z bielą

Projektanci domu dokładnie odzwierciedlili oczekiwania i potrzeby swoich klientów. Jak sami wspominają do swoich projektów podchodzą bardzo indywidualnie, dokładnie wsłuchując się w wizje odbiorców  Do każdego projektu podchodzimy z pełnym zaangażowaniem. Stawiamy na proste, ale niebanalne rozwiązania. Znakiem rozpoznawczym naszych projektów jest neutralna paleta materiałów i barw, stanowiąca naszym zdaniem doskonałe tło dla przedmiotów codziennego użytku – tłumaczą Hanna i Maciej Mackiewiczowie ze studia Mackiewicz Architekci.

Jednym z kluczowych elementów projektu, który widoczny jest od momentu przekroczenia progu domu jest połączenie bieli z drewnem. Surowość bieli przełamana i dopełniona została dębową podłogą – Drewniane deski to drugi z głównych aktorów grających w tym domu. Podłoga dodaje ciepła, przytulności, ale także zapewnia stabilność, powala się osadzić po ciężkim dniu pracy. Przebywanie w otoczeniu naturalnego drewna bardzo dobrze wpływa na samopoczucie domowników. Chcieliśmy, aby tak właśnie czuli się w swoim domu. Komfortowo i spokojnie – mówią właściciele Mackiewicz Architekci.

Drewniane deski nie pojawiły się jedynie na podłodze. Projektanci zdecydowali, że ten element wystroju znajdzie się także na schodach i ścianie nad nimi – Dzięki takiemu zabiegowi uzyskaliśmy efekt spójności w odcieniach drewna. Kolor podłogi jest głęboki, naturalny i ocieplający – dodają Hanna i Maciej Mackiewiczowie.

Drewniana podłoga, która znalazła się w szczecińskim domu to Chapel Parket w kolorze Channel.

– Nazwa koloru mówi wiele o nim samym. Channel kojarzy się z ponadczasowością i klasyką ale także z nowoczesnością. Inwestorzy od lat bardzo chętnie decydują się na ten odcień, a dom w Szczecinie jest tego szczególnym przykładem. Dębowy parkiet połączył się z nieskazitelną bielą, efektem czego mamy wnętrza o jakich marzył inwestor. Europejski dąb to produkt najwyższej klasy. Wnętrza wyposażone w taką podłogę „służą” latami – wyjaśnia ekspert marki Chapel Parket, Paweł Bekas.

Spektakularny kolor

Należy pamiętać, że drewno jest materiałem, który cały czas „pracuje” i jest podatne na warunki panujące w otoczeniu. Z upływem czasu podłogi wykonane z tego surowca także się zmieniają.  – Jednym z elementów tego naturalnego procesu jest przebarwienie się drewna. W zależności od gatunku, deski zwykle ciemnieją lub stają się o parę tonów jaśniejsze. Inwestorzy, którzy wybrali patynowane podłogi Chapel Parket mają okazję obserwować znacznie bardziej spektakularne zmiany barw podłóg, choćby samoistne „przejście” od burgunda do szarości. Proces ten jest w pełni zamierzony i przewidywalny – jego rezultatem jest zawsze wybrany przez inwestora kolor. Sama zmiana barwy nie wynika więc nieodpowiedniego procesu produkcyjnego, lecz wiąże się ze stosowanymi przez firmę metodami wytwarzania posadzek. – wyjaśnia ekspert marki Chapel Parket, Sebastian Kos.

Patynowanie jest najbardziej inwazyjną metodą, spośród wszystkich stosowanych przy produkcji dębowych podłóg Chapel Parket. Drewno, z którego powstają patynowane podłogi jest poddawane celowym uszkodzeniom mechanicznym, następnie nanosi się na nie specjalne substancje. – Czynność ta inicjuje bardzo intensywną reakcję chemiczną, która zachodzi na powierzchni materiału i zmienia jego barwę. Dzięki tej metodzie można uzyskać niepowtarzalny, a jednocześnie wyjątkowo trwały kolor. Nie ma innego, równie efektywnego sposobu patynowania desek; takiego rezultatu nie da żadna bejca – dodaje ekspert marki Chapel Parket,

Stosowanie opisanej technologii powoduje, że kolor dopiero co wyprodukowanej podłogi znacznie różni się od docelowego. Potrzeba od od 4 do 6 miesięcy, aby deski samoistne nabrały pożądanego odcienia. Długość tego procesu zależy głownie od dostępu do światła i powietrza (znajdujące się na posadce dywany i meble spowolnią przebarwienie się drewna), dlatego też deski nie mogą być szczelnie zamknięte.

Zdjęcia: Hanna Połczyńska/ Kroniki  www.kroniki.studio

Projekt: Mackiewicz Architekci www.mackiewiczarchitekci.pl

* * *
KONTAKT:

Chapel Parket Polska Sp. z o.o.

www.chapelparket.pl