German Design Award: Zencha zachwyca jury

Kompletny program łazienkowy Zencha autorstwa Sebastiana Herknera i firmy Duravit nagrodzony „złotem” w kategorii „Doskonały produkt – kąpiel i wellness” na German Design Award 2023

– Projektant Sebastian Herkner i producent kompletnych łazienek Duravit wyróżnieni za doskonałą jakość wzornictwa

– Program łazienkowy Zencha: inspiruje japońskimi rytuałami i rzemiosłem

– Organiczne kształty umywalek nablatowych i wanien doskonale komponują się z wyszukanymi meblami do przechowywania.

Duravit_Zencha_Anthracite (Źródło zdjęć: Duravit AG)

Umywalki nablatowe z delikatnym nachyleniem na zewnątrz i wanny o dużych rozmiarach spotykają się z minimalistycznymi meblami – i zdobywają uznanie jury German Design Award 2023. Kompletna seria łazienkowa Zencha autorstwa Sebastiana Herknera inspirowana jest tradycyjnymi japońskimi rytuałami i rzemiosłem. „Łazienka jest ostatnim miejscem schronienia offline w domu. Miejsce, w którym użytkownik zajmuje centralne miejsce i może skupić się na swoim wnętrzu. Pozwala na chwilę zatrzymania się i koncentracji – w taki sam sposób jak ceremonia parzenia herbaty. To były przydatne metafory dla mojego studia, gdy podchodziliśmy do tego projektu – powiedział Sebastian Herkner. Idea ta jest najwyraźniej wyrażona przez niezwykłą umywalkę nablatową i wolnostojące wanny: lekko kulista u podstawy, wyrafinowana krzywizna zwęża się ku górze, aż do subtelnej, pochylonej na zewnątrz krawędzi. Liniowe, minimalistyczne meble tworzą harmonijny kontrast, dopełniając niezwykła łazienkę eleganckim, niewymagającym wysiłku wyglądem.

Duravit_Zencha_Grey_Taupe (Źródło obrazu: Duravit AG)
Duravit_Zencha_bathtu (Źródło obrazu: Duravit AG)

Rytuał z rutyny

„Ostatecznie sam jestem klientem, mam pewne wymagania co do tego, jak powinna wyglądać moja łazienka i co cenię. Ważne jest dla mnie, aby każdy z moich projektów miał swój cel. W dobie nadkonsumpcji i nadmiernego marnotrawstwa widzę swoją odpowiedzialność jako podejście z szacunkiem do obchodzenia się z zasobami, czasem i energią” – powiedział Sebastian Herkner, opisując proces powstawania serii Zencha. „Spędziliśmy dobre trzy lata pracując nad Zencha. Wiązało się to z procesem ciągłej interakcji. Poświęcenie czasu jest ważne, gdy chodzi o tak złożoną linię produktów jak Zencha. Naszą główną troską było dopracowanie każdego szczegółu do perfekcji. Na przykład delikatne wzornictwo mebli do przechowywania wymagało od firmy Duravit wielu wysiłków rozwojowych.”

Duravit_Zencha_White
(Źródło obrazu: Duravit AG)
Duravit_Zencha_White (Źródło zdjęć: Duravit AG)
Duravit_Zencha_wanna (Źródło obrazu: Duravit AG
Duravit_Zencha_White_Taupe (Źródło obrazu: Duravit AG)

Umywalki, które są dostępne w czterech wariantach kolorystycznych – połysk i mat – każda z nich podkreśla oszczędną elegancję projektu. W połączeniu z modułowymi meblami serii Zencha powstaje indywidualna i wyważona interakcja między ceramiczną umywalką a matowo lakierowanym korpusem. Fronty szafek nocnych i wysokich szafek są dostępne w różnych formach, fakturach i kolorach, co pozwala na indywidualną mieszankę materiałów. Wanna wolnostojąca jest otwartym zaproszeniem do zrobienia sobie przerwy i zadbania o siebie. Lustro, również zaprojektowane przez Sebastiana Herknera, uzupełnia tę kultową serię łazienkową. Jego okrągłe, organiczne kontury odzwierciedlają kształt umywalek i są zaakcentowane przez wszechogarniającą taśmę LED. Doskonale przemyślana koncepcja projektowa Zencha sprawia, że codzienna rutyna w łazience staje się rytuałem

Sebastian Herkner przez Gaby Gerster 2 bw
Sebastian Herkner przez Gaby Gerster 2 bw

.

 

Gdy marzenia projektantów się spełniają

„Zawsze chciałem opracować serię łazienkową dla firmy Duravit” – powiedział projektant z Offenbach. Teraz może dołączyć do grona znanych projektantów, takich jak Philippe Starck i Cecilie Manz, którzy zaprojektowali już kolekcje dla niemieckiego producenta.

Swoim pierwszym kompletnym programem łazienkowym trafił w dziesiątkę: Złoto w konkursie German Design Award. „To genialne potwierdzenie dla mojego zespołu i mnie, podobnie jak cała współpraca z Duravitem. Kiedy pracuje się nad nowym projektem, nie chodzi o to, aby zdobyć za niego nagrodę. Chodzi raczej o zaprojektowanie czegoś wyjątkowego i znaczącego. Nagrodzenie tego wysiłku nagrodą German Design Award jest oczywiście bardzo satysfakcjonujące”, powiedział Herkner. Przekonał on jury swoim szczególnym wyczuciem kształtu i koloru, materiału i tekstury. „W przypadku Zencha zdecydowanie udało nam się zaprojektować coś nowego dla Duravitu – to było dokładnie to, do czego dążyliśmy. Niewymuszony język wzornictwa z silnymi emocjonalnymi i zmysłowymi akcentami, uznanie dla autentycznych materiałów i trzy style kolorystyczne”, powiedział Sebastian Herkner, podsumowując Zenchę.