Przygotuj olśniewające nakrycie wigilijnego stołu!

Wigilia to najbardziej magiczny wieczór w roku – warto więc zadbać, by był wyjątkowy. Odpowiednia oprawa stołu, złożona z pięknej zastawy i dekoracji, nie tylko zbuduje świąteczny klimat, ale i zachwyci gości. Jeśli więc szukasz pomysłów na to, jak przystroić swój stół na święta, koniecznie sprawdź nasze porady!

Zacznij od obrusu

Podstawą udanej aranżacji stołu jest idealny obrus. Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać jego rozmiar, pamiętaj, że powinien on zwisać przynajmniej 20 centymetrów z każdej strony stołu. W zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać, możesz zdecydować się na obrus wykonany z bawełny, jedwabiu lub lnu. Każdy z nich pomoże Ci zbudować nieco inną aranżację. Przykładowo – biały, bawełniany obrus będzie prezentował się najbardziej tradycyjnie, obrus lniany z wyraźną fakturą idealnie wpisze się w rustykalne klimaty, zaś jedwabny obrus z połyskiem będzie wyglądał najbardziej elegancko i odświętnie. Pamiętaj jednak, że każda z wymienionych tkanin wymaga innych warunków prania. Obrus bawełniany można prać nawet w temperaturze 90°C, lniany – w 60°C, a jedwabny – maksymalnie w 30°C. Obrus wykonany ze sztucznej tkaniny (np. plamoodporny), nadaje się do prania w 40°C. Piorąc obrus, ustaw wirowanie na niewielką liczbę obrotów, dzięki czemu unikniesz powstawania zagnieceń i ułatwisz sobie prasowanie. Ważne jest też suszenie – najlepiej robić to na suszarce o grubszych linkach, które nie odgniatają się na tkaninie. Do suszenia dużych obrusów najlepiej sprawdzi się suszarka rozsuwana, dzięki czemu rozwiesisz cały obrus bez składania. Polecamy np. model Infinity Flex od Viledy, który również ma podwyższony stelaż, dzięki czemu obrus nie będzie zaczepiał o podłogę.

Wyprasuj…lub nie

Czasy, kiedy wizytówką stołu był nienagannie wyprasowany, biały obrus odeszły już w zapomnienie. Najmodniejsze dziś aranżacje stołu dopuszczają niedoskonałości – fałdki i zagniecenia na lnianym obrusie będą więc jak najbardziej pożądane, jeśli zależy Ci na stworzeniu rustykalnej, niezobowiązującej stylizacji. Wspaniale podkreślisz ją dodając elementy natury, takie jak szyszki, świerkowe gałązki, laski cynamonu czy pomarańcze. Elegancka i nieco bardziej formalna oprawa stołu wymaga już, by obrus był idealnie wyprasowany. Najlepiej prasuje się tkaniny, gdy są jeszcze lekko wilgotne. Uporczywe zagniecenia warto wcześniej zwilżyć wodą ze spryskiwacza lub potraktować generatorem pary. Podstawą jednak jest dobra deska, która znacząco wpływa na skuteczność i szybkość prasowania. Dobrze, jeśli jest wyposażona w specjalny pokrowiec z nieprzepuszczalną warstwą metalizowaną (np. deska do prasowania Total Reflect Plus marki Vileda). Odbija on prawie 100% ciepła i pary z powrotem do prania, dzięki czemu tkaniny są idealnie gładkie i pozbawione jakichkolwiek zagnieceń już po jednostronnym prasowaniu. To znaczna oszczędność czasu, którego tak brakuje w okresie świątecznych przygotowań.


Zadbaj o olśniewające dodatki

Zastawa wigilijnego stołu musi lśnić. Jeśli Twoje sztućce czy naczynia wykonane ze srebra są pociemniałe, spróbuj wyczyścić je domowym sposobem. Płaski garnek wyłóż folią aluminiową (również po bokach), umieść w nim sztućce i zalej zimną solanką, czyli wodą wymieszaną z dużą ilością soli. Następnie postaw na kuchence i doprowadź do wrzenia. Gotuj ok. 10 minut, po tym czasie zdejmij z płyty grzewczej, a po przestudzeniu wyjmij i wytrzyj sztućce do sucha. Wyczyszczone tak srebra oraz szklanki i kieliszki wypoleruj ściereczkami na rolce (np. Light&Soft marki Vileda), które są trwalsze i bardziej wydajne niż papierowe ręczniki, a przede wszystkim – nie pozostawiają nieestetycznych włókien na starannie wypolerowanych naczyniach.

Jeszcze zanim ułożysz na stole zastawę, zadbaj o odpowiednie dekoracje. Wspaniały i niezwykle aromatyczny efekt uzyskasz komponując po środku stołu dekorację ze świerkowych gałązek, jemioły lub jałowca. Możesz urozmaicić ją bombkami, kokardami, szyszkami, orzechami, laskami cynamonu i gwiazdkami anyżu. Nie zapomnij też o właściwym oświetleniu. Tradycyjne, eleganckie świece warto wkomponować w stroik przyozdobiony niewielkimi lampkami LED. Takie połączenie zapewni wspaniałą grę świateł pośród błyszczącej zastawy i sprawi, że stół będzie wyglądał naprawdę olśniewająco.

O firmie:

Vileda w Polsce rozpoczęła swoją działalność w roku 1994. Od tego czasu rozbudowała doskonałą dystrybucję we wszystkich miastach Polski i jest obecna zarówno w sieciach międzynarodowych, jak i na rynku tradycyjnym Vileda gwarantuje najwyższej jakości artykuły gospodarstwa domowego, dzięki czemu sprzątanie, prasowanie i suszenie stało się czystą przyjemnością, a liczba lojalnych klientów zwiększa się z roku na rok. Firma FHP Vileda (Freudenberg Household Products Vileda) jest częścią koncernu Freudenberg, który cieszy się ponad 150 letnią tradycją. Koncern Freudenberg to rodzinna firma założona w roku 1849 roku w Niemczech w mieście Weinheim przez Carla-Johanna Freudenberga. Obecnie posiada 280 oddziałów w 42 krajach  i zatrudnia ponad 30.000 pracowników. Dzięki ciągłej pracy nad nowymi rozwiązaniami technicznymi wszystkich produktów do sprzątania (od ściereczek, zmywaków i rękawiczek poprzez całą gamę mopów i systemów czyszczących po całą kategorię do prasowania i suszenia), Vileda stała się światowym liderem w branży mechanicznych środków czystości.

Więcej informacji: www.vileda.pl