Jasne i funkcjonalne poddasze. O czym pamiętać planując oświetlenie?

Adaptacja poddasza to jedno z bardziej skomplikowanych wyzwań projektowych. Zanim uda się stworzyć dodatkową przestrzeń użytkową trzeba zmierzyć się często z niestandardową formą pomieszczeń, skosami czy odkrytymi elementami konstrukcji dachu. O sposobach na stworzenie w takim wnętrzu oświetlenia, które będzie zarówno funkcjonalne, jak i nada odpowiedniego klimatu opowiada Małgorzata Nowodworska, Dyrektor Kreatywny Nowodvorski Lighting.

Montaż szynoprzewodów PROFILE, jest możliwy zarówno w wersji natynkowej, jak i podtynkowej lub w systemie szyn podwieszanych na linkach. Fot. Nowodvorski Lighting.

Charakterystyczną cechą każdego poddasza są skosy. Niezależnie od tego czy mowa o wnętrzu tak zwanej nowoczesnej stodoły, czy adaptacji przestrzeni pod dachem kamienicy – to właśnie nietypowe ustawienie płaszczyzny sufitu jest tym elementem, który determinuje funkcjonalny rozkład wnętrza.

Sposoby na skosy

Zarówno ustawienie mebli, jak i projekt oświetlenia poddasza powinny uwzględniać możliwości wynikające z wysokości i kształtu pomieszczenia.

Oświetlenie poddasza wymaga nieszablonowego podejścia i rozwiązań, które oferują większą elastyczność projektową. Systemy konfigurowalne pozwalają tworzyć niestandardowe układy, odpowiadające wymogom praktycznie każdej przestrzeni oraz sprawdzają się również tam, gdzie nie jest możliwe poprowadzenie standardowej instalacji w warstwach wykończeniowych sufitu – mówi ekspertka Nowodvorski Lighting.

Jednym z przykładów takich systemów są szynoprzewody PROFILE, których montaż możliwy jest zarówno
w wersji natynkowej, jak i podtynkowej lub w systemie szyn podwieszanych na linkach.
To ostatnie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w sytuacji odkrytej więźby, nietypowych płaszczyzn czy bardzo skomplikowanej geometrii. Do zamontowanych szyn, na dowolnym ich odcinku można wpinać oprawy, dopasowując ich rozmieszczenie do bieżących potrzeb.

W przypadku montażu natynkowego, z nietypowymi kątami można sobie także poradzić wykorzystując np. specjalne łączniki FLEX, które umożliwiają łączenie szynoprzewodów PROFILE nie tylko pod kątem prostym, ale dowolnym, wynikającym z wzajemnego położenia sąsiednich płaszczyzn. Możliwe jest więc swobodne rozplanowanie układu szynoprzewodów także w nietypowym układzie pomieszczenia.

System PROFILE oferuje elastyczność również w doborze opraw i możliwość wpięcia zarówno tych przeznaczonych do szynoprzewodów, np. PROFIL MONO, jak również, za pomocą specjalnych adapterów, dowolnego oświetlenia dekoracyjnego z systemu CAMELEON w wybranym miejscu sufitu, także na jego skośnej płaszczyźnie.

Przy rozwiązaniach uwzględniających bardziej rozbudowane systemy oświetlenia z kilkoma rodzajami opraw, pomocne mogą okazać się szynoprzewody trójobwodowe takie jak CTLS (Commercial Track Light System).  Dzięki swojej budowie umożliwiają włączenie wszystkich lamp zbiorczo lub osobno tych podpiętych do określonego obwodu umożliwiając strefowanie oświetlenia w oparciu o jedną szynę.

Podobny efekt pozwolą osiągnąć też specjalne puszki Cameleon CANOPY. Zależnie od modelu dają możliwość podłączenia od 1 do nawet 12 opraw w układzie liniowym lub wertykalnym. Konstrukcja puszek z możliwością podpięcia 12 opraw umożliwia też stworzenie 2 niezależnych stref świecenia punktów świetlnych.

Do niższych przestrzeni, w których nie ma możliwości zamontowania szynoprzewodów
z typowym napięciem, opracowany został LVM (Low Voltage Magnetic) Track System. Jego elementy mogą być instalowane nie tylko na suficie, ale także na ścianach, co zapewnia możliwość elastycznego rozmieszczenia lamp i modyfikację układów poprzez wymianę opraw, różnicowanie ich położenia wzdłuż szynoprzewodów czy regulację kąta ukierunkowania światła.

W ramach systemu LVM szyna może zostać zamontowana nawet na wysokości kilkunastu centymetrów nad podłogą, a zamocowane do niej oprawy LVM Focus LED oświetlą od spodu skośne płaszczyzny sufitu. Zapewni to rozproszenie światła i równomierne rozprowadzenie go po całym pomieszczeniu, wyjaśnia Małgorzata Nowodworska.

Wyjątkowa oprawa poddasza

Przy wyborze oświetlenia ogólnego, zwłaszcza o dekoracyjnym charakterze, warto rozważyć modele
o szerokim kącie świecenia nie tylko w dół, ale także do góry, co pozwala optycznie unieść płaszczyznę skosów. Koniecznie trzeba także wziąć pod uwagę wysokość danego pomieszczenia, tak aby oprawy wiszące nie utrudniały przemieszczania się lub swobodnego wykonywania codziennych czynności.

W wysokich wnętrzach idealnie sprawdzają się rozwiązania z kolekcji PEAR, które przykuwają uwagę ciekawą formą gruszki, a dzięki szklanemu wykończeniu klosza równolegle oświetlają przestrzeń. Występują zarówno w tradycyjnej formie lamp wiszących, jak i opraw dedykowanych zastosowaniu w ramach systemu CAMELEON, przez co mogą być montowane zarówno na płaskich fragmentach stropu, jak i na skosach np. jako element systemu szynoprzewodów PROFILE, wyjaśnia ekspertka.

W przypadku, kiedy wysokość pomieszczenia jest mocno ograniczona sprawdzą się oprawy
o minimalistycznej formie, np. z kolekcji PILLS lub MONO oraz o ruchomym źródle światła jak np.
w kolekcji DISK.

Skromnego rozmiaru lampy sprawdzą się także jako oświetlenie uzupełniające, pozwalające doświetlić zakamarki. Te z kolekcji MONO SURFACE posiadają unikalny system montażu w płytach GK, pozwalający uniezależnić projekt oświetlenia od ograniczeń układu konstrukcyjnego sufitu, podpowiada ekspertka.

Wyjątkowy klimat każdej aranżacji nadaje oświetlenie ścienne. W zależności od charakteru wnętrza warto sięgnąć po klasyczne rozwiązania np. z kolekcji CHILLIN o materiałowym wykończeniu abażura, jak
i pasujące do bardziej nowoczesnych wnętrz, jak EYE WALL wykonane z malowanej stali i dostępne
w kolorach białym, czarnym i mosiądzu.

Oprawy EYE WALL i EYE WALL CUT posiadają dwa źródła światła. Zamontowane pod skosem rozjaśnią zarówno przestrzeń użytkową, jak i powierzchnię sufitu, a wertykalny układ oprawy podkreśli charakter przestrzeni, wyjaśnia Małgorzata Nowodworska.

*Wszystkie wspomniane w materiale rozwiązania pochodzą z kolekcji Nowodvorski Lighting

Ceny kolekcji:

Kolekcja PEAR – od 355 zł

Kolekcja Cameleon PEAR – od 299 zł

Kolekcja EYE WALL – od 159 zł

Kolekcja EYE WALL CUT – od 169 zł

Kolekcja MONO SURFACE – od 119 zł

Kolekcja PILLS – od 99 zł

Kolekcja DISK – od 199 zł

Kolekcja MONO – od 99 zł

Kolekcja CHILLIN – od 159 zł

Łączniki FLEX – 55 zł

Szynoprzewody PROFILE – cena uzależniona od doboru elementów systemu

Cameleon System – cena uzależniona od doboru elementów systemu

LVM Track Light – cena uzależniona od doboru elementów systemu


O Nowodvorski Lighting

Nowodvorski Lighting to polski producent dekoracyjnych opraw oświetleniowych, w tym systemów konfigurowalnych – szynoprzewodów oraz autorskiego Systemu Cameleon. Firma od 29 lat tworzy rozwiązania odpowiadające najwyższym standardom pod względem wzornictwa, spójności z trendami i jakości. Asortyment obejmuje ponad 2000 produktów oświetleniowych, dedykowanych do przestrzeni domowych, komercyjnych i sektora HoReCa. Marka każdego roku poszerza ofertę o około 300 pozycji, odpowiadając na aktualne trendy i potrzeby rynku.  

Nowodvorski Lighting jest polskim producentem dekoracyjnych opraw oświetleniowych, obecnym na ponad 50 rynkach świata. Dwa profesjonalne zakłady produkcyjne o powierzchni 19 000 m2, nowoczesny park maszynowy i zautomatyzowane centrum logistyczne o powierzchni 4500 m2 pozwalają spójnie realizować strategię rozwoju. 

Jakość marki doceniają zarówno klienci, jak i eksperci. Nowodvorski Lighting jest zdobywcą prestiżowej nagrody RED DOT AWARD: Product Design 2019 za projekt lampy „Q LED” oraz ECO PRIZE i GRAND PRIX 2020 Międzynarodowych Targów Poznańskich dla Systemu Cameleon.

Dbałość o wzornictwo i nowatorskie rozwiązania sprawiają, że firma zdobyła zaufanie architektów, projektantów wnętrz oraz inwestorów.