Sosna znów jest modna i zaskakuje bardziej wysublimowanym charakterem. To zasługa odświeżonego wizerunku dekoru i efektownych kompozycji, które tworzy w połączeniu z odważnymi kolorami. Najwyższa pora zapomnieć o prostych, surowych meblach sosnowych, ponieważ odsłania ona nowe oblicze w aranżacjach kuchennych.
Sosna może być równie atrakcyjnym dekorem w urządzaniu kuchni, jak bardziej topowe szlachetne gatunki drewna. Dlaczego warto się nią zainteresować i na nowo odkryć jej naturalny urok? Jednym z powodów może być rosnąca popularność, którą ten dekor zyskuje. Ważniejsze jednak, że jest niesztampowa, a przy tym posiada naturalny urok, a to nadal jeden z głównych atutów przy wyborze frontów meblowych. Cenimy prosty styl i funkcjonalność, dzięki którym łatwiej osiągnąć wrażenie harmonii i porządku, najchętniej jednak łączymy je z elementami, dzięki którym kuchnia jest przytulna i ciepła w odbiorze.
Sosna nie jest przypisana wyłącznie do wnętrz urządzonych w swojskim stylu, a jej wzór nie przypomina już dawnych komód czy regałów, które kilka dekad temu zdobiły nasze domy. W nowej interpretacji, nawet znana już sosna bielona, ma odświeżony i bardziej dekoracyjny wizerunek. Dobrze komponuje się z modnymi, ciemnymi kolorami i nowoczesnym stylem zabudowy meblowej.
– Warto dać się przekonać, że sosna może mieć nowoczesny charakter i sprawdzi się nie tylko w prostej zabudowie inspirowanej stylem skandynawskim czy meblach w stylu vintage z postarzanymi frontami – mówi Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM. – To dekor o dużym potencjale wzorniczym. Możemy całkowicie zmienić jego oblicze, jeżeli odważnie połączymy go z bardziej wyrazistymi elementami dekoracyjnymi. Sosna zaskoczy wówczas nowymi, ciekawymi kreacjami.
Dekor sosnowy, który jest punktem wyjścia aranżacji, wystarczy zestawić z jednolitymi frontami w ciemnym, wyrazistym kolorze w modnym matowym wykończeniu. Dzięki takiemu połączeniu zabudowa meblowa nabierze eleganckiego i bardziej reprezentacyjnego charakteru. Zestawienie kontrastowych dekorów wpisuje się również w modny nadal trend na odmienną kolorystykę szafek stojących i wiszących.
Interesujący efekt daje także połączenie dekoru sosny w jasnym wybarwieniu (jak popularny dekor dostępny pod nazwą sosna Andersen) z oryginalnym elementem ozdobnym w postaci obrzeża w kontrastowym, czarnym kolorze. To nowa koncepcja architektury frontu, zaproponowana przez firmę KAM w prestiżowych systemach mebli kuchennych. Jasna tonacja sosny stanowi kontrapunkt dla okalającego ją, niczym ramka obrzeża. Tak zaaranżowana zabudowa meblowa ma nowoczesny charakter i z pewnością nie będzie wydawała się monotonna.
Dekor sosny w jasnym wybarwieniu to interesująca alternatywa dla bieli, z którą nie wszyscy użytkownicy kuchni chcą się pożegnać i zastąpić frontami w ciemnym wybarwieniu. Pozwala zachować jasną stylistykę wnętrza, a jednocześnie wnosi do niego subtelny urok i delikatny element zdobniczy w postaci inspirowanego usłojeniem drewna rysunku, który ozdobi fronty mebli.
Chociaż dekor ten jest najchętniej wybierany przez zwolenników aranżacji spod znaku skandynawskiej prostoty, pora aby został zauważony również przez poszukiwaczy bardziej wyrazistych kreacji meblowych. Nowoczesnego charakteru dodadzą akcenty błyszczącego złota, które efektownie łączą się z matowymi frontami mebli. W złotej oprawie nawet swojska sosna bielona wyda się bardziej wyrafinowana i gustowna.
Zobacz pomysły na wprowadzenie dekoru sosny do aranżacji kuchennych:
Kontrastowe obrzeże w czarnym kolorze, które okala cały front i jest zintegrowane z uchwytem, mocno wyróżnia się na tle jasnej tonacji dekoru sosna Andersen. Chociaż wzór drewna sam w sobie jest ozdobą kuchni KAMmono, dzięki takiemu zabiegowi, zabudowa meblowa jest bardziej interesująca i zyskuje wyrazisty charakter. Efekt ten potęgują czarne, matowe fronty szafek wiszących. Fot. KAM
Ciepła tonacja sosny bramberg, czyli dekoru o bardzo rustykalnej interpretacji wzoru drewna z mocno zarysowanymi sękami i pęknięciami, będzie efektownym kontrapunktem dla frontów w modnej, butelkowej zieleni i matowej powierzchni. Kuchnia z systemu KAMplus ma nowoczesny charakter, który atrakcyjnie łączy się ze swojskimi elementami przytulnego drewna, co tylko podkreśla jej wyjątkowy urok. Fot. KAM
Sosna ma również swoje „ciemne oblicze”, które doskonale wpisuje się w najnowsze trendy zdominowane przez wyraziste kolory. Dekor sosna brązowa mocno różni się od tradycyjnego wizerunku sosny i ciekawie komponuje z bielą, która stanowi dla niego mocny kontrast kolorystyczny. Nowoczesnego sznytu zabudowie z systemu KAMplus dodaje blat o industrialnym charakterze inspirowany surowym betonem. Fot. KAM
Oryginalny i wyrazisty jest z pewnością dekor sosna Jackson, mocno odbiegający od tradycyjnego wzoru gatunku. Ciekawy rysunek uzyskano dzięki połączeniu szarości i brązów przetykanych jaśniejszymi refleksami. Piękno dekoru i jego mocno zarysowaną strukturę warto podkreślić dekorami w monokolorze i dla mocniejszego efektu – w jasnym wybarwieniu. Fot. KAM
Sielski klimat kojarzący się z prostotą i przytulnością – w takiej odsłonie najczęściej jest stosowany dekor sosna Andersen z jego białą, przetartą strukturą. To bezpieczny wybór dla miłośników tradycyjnych rozwiązań i wnętrz w jasnej, skandynawskiej stylistyce. Fot. KAM
Spółka Meblowa KAM www.meblekam.pl