Jak dobrać oświetlenie do pokoju dziecka?

okój dziecka to  przestrzeń  wielofunkcyjna – łącząca w sobie sypialnię, bawialnię, pokój nauki i wiele innych, które wykreuje w swojej wyobraźni nasze dziecko. Jednak prawidłowa aranżacja tego miejsca to nie tylko zaplanowanie stref spełniających różne funkcje. Pamiętać musimy także o odpowiednim oświetleniu, wpierającym codzienne aktywności, zdrowie i rozwój malucha. Jak zatem zaplanować oświetlenie w pokoju dziecięcym?

 Dobrze dobrane oświetlenie to ważny aspekt na każdym etapie dorastania – również na tym bardzo wczesnym. Nie zapominajmy,  że większość czasu niemowlak spędza leżąc i patrząc w górę, dlatego należy starannie dobrać oświetlenie główne. Najważniejsze jest wyeliminowanie tzw. olśnienia, czyli bezpośredniego blasku, które może drażnić delikatne oczy dziecka. Wybierzmy więc lampę, w której źródło światła  – żarówka lub ledy – są przysłonięte i dostarczają miękkie, rozproszone, łagodne światło.

– Stwórzmy także kilka stref świetlnych – kinkiety boczne z miękkim, ciepłym  światłem oraz oświetlenie górne. Dlaczego jest to ważne? Ponieważ możemy dostosować natężenie światła do aktualnych potrzeb – pory karmienia, przewijania, snu czy zabawy. Warto też wykorzystać możliwość regulowania ilości światła w pokoju. Pamiętajmy też o tym, że miękkie, ciepłe światło sprzyja odpoczynkowi, a ostre, chłodne – czynnościom pielęgnacyjnym czy karmieniu. Wszelkie elementy elektryczne czy rozgrzewające się źródła światła muszą być poza zasięgiem dziecka – mówi Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR. 

Fot. Meblik/Galeria Wnętrz DOMAR

 Światło dla ruchliwego, ciekawskiego kilkulatka

Bycie kilkulatkiem to etap w życiu dziecka, w którym wkracza w czas eksploracji – zwłaszcza że maluch może poruszać się samodzielnie, dlatego dniem i nocą przemierza swój pokój jak wyspę skarbów. Jak wyjaśnia Dyrektor Marketingu wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR, w tym okresie w pierwszym rzędzie pomyślmy o oświetleniu, które sprzyja nocnym, bezpiecznym  wędrówkom – po pluszaka z półki lub do łóżka rodziców po nieprzyjemnym śnie:

Możemy oczywiście wykorzystać kinkiety z regulowanym światłem, ale także przenośne lampki nocne umiejscowione w różnych punktach blisko łóżka. Przydatne będzie też oświetlenie komunikacyjne, czyli oprawy wpuszczane, zamontowane nieco powyżej linii podłogi. Takie lampy oświetlają drogę, ale nie rozbudzają zbytnio malca.

Fot. Meblik/Galeria Wnętrz DOMAR

Jaką lampę wiszącą wybrać do pokoju młodzieżowego?

Oświetlenie w pokoju nastolatka lub dziecka uczącego się należy dobrać tak, aby było jak najbardziej zbliżone do światła dziennego. Dlatego trzeba starannie wybierać lampy dziecięce, bo mimo że design jest bardzo ważny, to jednak aspekty funkcjonalne, a przede wszystkim dobrostan wzrokowy dziecka, są najważniejsze. Pamiętajmy, że przez większość roku korzysta ono ze sztucznego źródła światła i musi być ono jak najbardziej przyjazne jego oczom. 

 Zacznijmy od lampy wiszącej. Producenci kuszą wzornictwem i kolorystyką, ale kształt i rozmiar lampy należy dobrać proporcjonalnie do powierzchni pokoju. W tych niewielkich i niskich – najlepiej zastosować  oświetlenie takie jak plafony i lampy wiszące  z regulacją podwieszenia. Z kolei w wysokich pomieszczeniach dobrze sprawdza się lampa sufitowa w postaci żyrandola wieloramiennego. I tu uwaga: warto pomyśleć o żyrandolu, które ma regulowane źródła światła, dzięki czemu można odpowiednio rozjaśniać lub przyciemniać pokój, a także ustawiać kąt padania – podpowiada Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR i dodaje: Jeśli chodzi o dekoracyjne elementy oprawy świetlnej – oczywiście pociecha ma prawo wyboru, lecz zasugerujmy oprawy jasne, które zapewnią ciepłą barwę oświetlenia. 

Wybór najlepszej lampki biurkowej

Pokój dziecięcy jest zawsze wielozadaniowy, jest to jednocześnie sypialnia, salon i miejsce nauki. Najważniejsze jednak w pokoju nastoletniego dziecka jest biurko. Oczywiście kącik nauki i pracy, czyli stół lub biurko powinny być ustawione jak najbliżej okna i tak, aby światło dzienne nie padało bezpośrednio na monitor komputera czy laptopa. W celu zapewnienia optymalnego oświetlenia do nauki, należy ustawić biurko prostopadle do okna. Pamiętajmy też o prawo- lub leworęczności naszego dziecka przy ustawianiu biurka i lampy biurkowej. Sama lampka powinna mieć długie, wysuwane ramię umożliwiające przesuwanie i doświetlanie potrzebnej powierzchni biurka. Jej wysokość nie powinna przekraczać 40 cm, bowiem taka odległość jest optymalna dla wzroku. W pokoju dziecięcym nie może więc zabraknąć klasycznych, wzorowanych na słynnej Anglepoise, lampek ze sprężynową regulacją ramienia.  Te w wersji dokręcanej do parapetu – jako idealne lampki do czytania w łóżku. 

Fot. Meble VOX/Galeria Wnętrz DOMAR

Dobór odpowiedniego światła to istotna kwestia na każdym etapie życia naszych dzieci. W Galerii Wnętrz DOMAR w kilku salonach znajdziemy setki produktów z kategorii oświetlenia, a sprzedawcy udzielą potrzebnych informacji na temat doboru źródła światła w pokoju dziecięcym.

O Galerii Wnętrz DOMAR:

Wrocławska Galeria Wnętrz DOMAR to jedna z największych galerii wyposażenia wnętrz w Polsce. Na 24 000 m² swoje stoiska ma ponad 100 najemców, którzy mają w swojej ofercie produkty wyposażenia wnętrz i materiałów wykończeniowych – począwszy od mebli, poprzez dekoracje, wyposażenie kuchni, podłogi, dywany, firany, zasłony, tapety, oświetlenie, kominki, drzwi, schody czy okna a nawet systemy do inteligentnych domów. Ponadto w Galerii Wnętrz DOMAR znajdują się: market Biedronka i drogeria Rossmann a także restauracja, klub fitness, szkoła tańca, bank i apteka.

www.DOMAR.pl