Jak urządzić minimalistyczną łazienkę? 5 najważniejszych zasad

Jak dokonać trafnych wyborów, znaleźć złoty środek i osiągnąć równowagę? Nie jest to proste zadanie, biorąc pod uwagę, że w minimalistycznej łazience liczy się każdy najmniejszy detal. Poznaj kilka uniwersalnych zasad, dzięki którym stworzysz przemyślane, oszczędne, a jednocześnie eleganckie wnętrze. Oto nasze patenty na minimalistyczną łazienkę. 

Zacznij od pomysłu

Najtrudniejszym zadaniem, przed jakim stoją osoby aranżujące minimalistyczną łazienkę, nie jest dobór płytek czy znalezienie konkretnego modelu umywalki, a stworzenie całościowej koncepcji wnętrza. Zastanów się więc, jaki kierunek najbardziej Ci odpowiada. Czy chcesz postawić na kontrasty, czy może monochromatyzm? Czy marzy Ci się jasna i przejrzysta, czy może ciemna, klimatyczna łazienka? Czy planujesz uwzględnić tu elementy skandynawskie, industrialne, vintage, czy poprzestać na czystym minimalizmie?

Poza tym, jakie sprzęty mają się tu znaleźć? Wolnostojąca wanna? Kabina prysznicowa? Czy potrzebujesz dwóch umywalek? Czy zależy Ci na montażu bidetu? Miej na uwadze, że większość tych decyzji, zarówno związanych z kolorystyką, jak i doborem wyposażenia, jest uzależniona od metrażu pomieszczenia.

Ukryj wszystko, co zbędne

Jeżeli chcesz, aby wnętrze było schludne i oszczędne, dokładnie przemyśl system przechowywania. Wybierz takie rozwiązania, które zapewnią Ci odpowiednio dużo miejsca na wszystkie kosmetyki i akcesoria. Dobrze dobrane meble łazienkowe pomogą ukryć większość przedmiotów, jednocześnie zapewniając, że będą one „pod ręką”. Otwarte półki przeładowane produktami do pielęgnacji nie prezentują się zbyt estetycznie, prawda?

Wybieraj systemy podtynkowe

Łazienka z pewnością nie wpisze się w kanony stylu minimalistycznego, jeśli nie zadbany o „czystość” aranżacji. Tym razem nie mówimy o bibelotach i kosmetykach, ale o sprzętach do łazienki. Postaw więc na instalacje podtynkowe. Jeżeli decydujesz się na ścienny stelaż do WC, to weź pod uwagę również wybór armatury umywalkowej i prysznicowej do montażu podtynkowego. Wnętrze stanie się wówczas uporządkowane i eleganckie. 

Postaw na detale

Aby minimalistyczna łazienka zachwycała, musisz zadbać o szczegóły. Dotyczy to m.in. baterii łazienkowych. To detal, który ma ogromne znaczenie – może postawić kropkę na „i” aranżacji i dodatkowo zaakcentować klimat wnętrza. 

Aby stworzyć idealnie minimalistyczne wnętrze, sięgnij po baterie z nowej serii KLUDI NOVA FONTE Pura. To, co je wyróżnia, to piękny subtelny design i harmonijne proporcje. Filigranowa forma i miękkie linie będą perfekcyjnie komponować się z pozostałymi minimalistycznymi sprzętami w łazience. Na uwagę zasługują dopracowane połączenia wszystkich elementów baterii oraz niuanse takie jak ergonomiczny uchwyt, idealnie wyprofilowana wylewka, aksamitnie gładka powierzchnia. Zwolennicy minimalistycznych rozwiązań z pewnością docenią ciekawą kolorystykę serii – baterie dostępne są w kolorze czarnym, białym oraz chromowanym. Nic dziwnego, że serię KLUDI NOVA FONTE Pura nagrodzono jedną z najbardziej prestiżowych nagród w świecie designu: Red Dot Award. 

Minimalizm to dbałość o zasoby

Trzeba pamiętać, że minimalizm dotyczy nie tylko kwestii estetyki. Minimalizm oznacza także rezygnację z tego, co zbędne, świadome ograniczanie, oszczędność. Doskonale wpisuje się w to więc także ekologia oraz idea oszczędzania zasobów – m.in. wody. Minimalistyczna łazienka to zatem taka, w której wodę użytkuje się rozsądnie. To kolejny powód, dla którego warto sięgnąć po nowoczesne baterie, takie jak KLUDI NOVA FONTE Pura. Baterie z tej serii zostały wyposażone w perlator s-pointer, dzięki któremu możemy obniżyć przepływ wody do 4,5l/min. Jednocześnie, element daje możliwość regulacji kąta wypływu wody – wystarczy dotknąć palcem, by ukierunkować strumień.

W przeciwieństwie do trendów zmieniających się co najmniej co kilka sezonów, styl minimalistyczny zdaje się nigdy nie wychodzić z mody. Szczególnie jeśli bazą do aranżacji są ponadczasowe kolory, proste linie mebli oraz purystyczne dodatki. Takie minimalistyczne wnętrze można łatwo poddawać modyfikacjom i metamorfozom, chociażby wymieniając detale. Dlatego minimalistyczna łazienka – z ponadczasowymi sprzętami i bateriami – będzie niezmiennie zachwycała przez kolejne lata.