Jak wybrać taśmę LED?

Taśmy LED od lat cieszą się sporą popularnością. Zarówno profesjonalnym wykonawcom, jak i amatorom domowego majsterkowania, pozwalają na swobodę w aranżacji i zabawę światłem. Nowoczesne taśmy LED dają olbrzymie możliwości i zapewniają dostęp do sporego wyboru barw i kolorów. Dzięki ich drobnej budowie i elastyczności można instalować je w najmniej dostępnych miejscach. W sprzedaży znaleźć można obecnie różne rodzaje taśm LED. Z tego powodu osoby zaczynające swoją przygodę z nimi, mogą mieć niemałą trudność z ich wyborem. O czym warto pamiętać, aby dobrze wybrać taśmę LED i nie żałować?


Jakie zalety mają taśmy LED?

Popularność taśm LED nie jest przypadkowa. Większość osób, które lubią majsterkować, poradzi sobie z montażem bez najmniejszych problemów. Taśmy LED wyposażone są w specjalną taśmę klejącą, która znacząco ułatwia aplikację. Wystarczy odpowiednio zadbać o przygotowanie miejsca montażu poprzez odtłuszczenie go przy pomocy domowych środków czystości lub benzyny ekstrakcyjnej.

Często spotykamy się z bezpośrednim montażem taśm LED do podłoża. Jeśli jednak chcemy wydłużyć ich żywotność, warto wówczas sięgnąć po profile aluminiowe. Profile LED wpływają na odprowadzanie ciepła, ale same w sobie stanowią ważny element dekoracyjny.

Taśmy LED są również energooszczędne i ekologiczne. Dzięki niskiemu napięciu pracy zużywają bardzo mało prądu. Są niezwykle wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Jakie kryteria należy brać pod uwagę, wybierając taśmy LED?

Warto zacząć od tego, że dostępne w sprzedaży taśmy LED różnią się pod względem wielu parametrów. Do tych najistotniejszych podczas samodzielnego wyboru zalicza się między innymi:

  • Rozmiar i ilość diod;
  • Skuteczność świetlna (lm / W);
  • Napięcie taśmy;
  • Barwa światła.
  • Współczynnik oddawania barw CRI

Uwzględnienie tych kryteriów pozwala na dopasowanie taśmy do indywidualnych potrzeb, a także rodzaju zastosowania.

Jakie diody LED wybrać?

Dobrze prowadzony ranking taśm LED uwzględnia rozmiar diody. Dwie pierwsze cyfry mówią o szerokości jednego boku, zawsze wyrażając go w milimetrach. Kolejne dwie cyfry odnoszą się do drugiego boku diody LED. Jedną z najpopularniejszych diod LED, jest ta opisywana jako 2835 SMD LED. Taka jak między innymi  taśma PRO 3 Y 12 V 300 LED 2835 SMD 6 W WW RA95.

Chcąc jednak wybrać solidny produkt najlepiej zwrócić uwagę na skuteczność świetlną taśmy LED. Jest to parametr wyrażany poprzez ilość lumenów osiąganych przy pomiarze z jednego wata taśmy LED. Mówiąc wprost, jest to wartość odpowiedzialna za moc z jaką świecą nasze diody LED. Choć na rynku często poszukuje się taśm o wysokiej mocy (W), to właśnie skuteczność świetlna wpływa na uzyskiwaną moc taśmy LED. Wybierając zatem taśmę o dużej ilości lumenów/W możemy osiągnąć siłę świecenia porównywalną z taśmą LED o wyższej mocy znamionowej, jednak osiągającą niższą ilości lumenów.

Porównując dwie taśmy o zbliżonej mocy, warto sięgnąć po tę o wyższym parametrze skuteczności świetlnej. Wpływa to nie tylko na wartość strumienia świetlnego, ale pośrednio na obniżone zużycie energii. Większa ilość lumenów będzie również odpowiednim wyborem, gdy taśma ma znaleźć się w często użytkowanym miejscu. Jeśli planujemy podświetlenie kuchennych szafek znajdujących się nad blatami, taśma o wyższej skuteczności świetlnej będzie lepsza.

Jaka wartość będzie satysfakcjonująca? Przyjmuje się, że taśmy LED osiągające 100 lm./W spełnią już wszelkie oczekiwania.

Jakie napięcie taśmy LED wybrać?

Napięcie taśmy LED wskazane na opakowaniu mówi o napięciu pracy. Cecha ta wyrażana jest w Voltach. W polskich sklepach dostępne są głównie taśmy o napięciu wynoszącym 12 V. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby wyeliminować spadki napięcia na długich odcinkach taśmy, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie model o napięciu 24 V. Przykładem może być taśma PRO 5 Y 24 V 640 LED 2835 SMD 12 W 6500 K RA90.

Taśmy LED 24 V stają się coraz bardziej popularnymi produktami na sklepowych półkach. Wybierając taśmę LED 24 V, trzeba pamiętać o dobraniu zasilacza pracującego takim samym napięciu.


Jaką barwę taśmy LED wybrać?

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, jakie są główne rodzaje temperatury barwowej i w jak jest ona wyrażana.

Barwę światła określamy w Kelwinach, czyli jednostce temperatury barwowej. Upraszczając, można określić, że popularne nazewnictwo temperatur barwowych wyrażone w Kelwinach przedstawia się następująco:

  • Barwa Biała ciepła w granicach 2700-3000 K
  • Barwa Biała neutralna 3800-4200 K
  • Barwa Biała zimna 6000 -7000 K

Wybór barwy jest naszą indywidualną preferencją. Dokonując jednak wyboru, możemy wspomóc się ogólnie przyjętym zasadom, dotyczącym wpływu barwy światła na nasze oczy i nastrój.

Barwa Ciepła pomaga nam w odprężeniu się. Jednocześnie nie jest męcząca dla naszego wzroku przy długotrwałej ekspozycji. Taśmy LED o barwie ciepłej i neutralnej sugerowane są do pomieszczeń wypoczynkowych, w których spędzamy dłuższy czas w ciągu dnia. Barwa zimna wspomaga skupienie, jednak przy długotrwałym przebywaniu w takim oświetleniu, nasz wzrok szybko się zmęczy. Jest to dobry wybór na przykład do łazienki, gdzie łatwiej sobie będzie nam wykonać krótkotrwałą pracę przy nakładaniu makijażu.


Czym jest współczynnik CRI?

Na koniec nie mniej ważny parametr określający sposób oddawania barw. Wyrażany za pomocą RA lub CRI informuje nas jak bardzo światło, które uzyskaliśmy, zbliżone jest do naturalnego światła słonecznego. Wyraża się go w wartości od 0 do 100 i w uproszczeniu im bliżej wybieranej taśmie do górnej granicy skali, tym lepiej. Na rynku funkcjonuje sporo taśm o przyzwoitym parametrze oddawania barw, gdzie wartość powyżej 85 jest już dobrym wynikiem.

Wybierając taśmę LED, warto pamiętać, że uwzględnić trzeba nie tylko to, jaka taśma LED świeci najmocniej. Wskazane przez nas kryteria pozwalają na dokonanie najlepszego wyboru i zapewnienie sobie komfortu bez względu na to, gdzie ma znaleźć się taśma LED i jakie ma być jej zastosowanie. Szeroka oferta producentów sprawia, że dzisiaj każdy ma szansę na zakup odpowiedniej taśmy, która zapewni komfort, a jednocześnie pozwoli umiejętnie kształtować przestrzeń, w której się znalazła.