Nowy rok przyniesie wiele nowych trendów, które zawładną światem designu. Czy będą miały one wpływ także na projekty naszych kuchni? Kamila Prałat, ekspertka z firmy SOLGAZ, podpowiada, jakie elementy wyposażenia i aranżacji kuchennych wnętrz będą najmodniejsze w nadchodzącym sezonie.
Fot. SOLGAZ
Na tegoroczne trendy niewątpliwy wpływ ma aktualna sytuacja społeczno-gospodarcza. Pandemia koronawirusa, która zmusiła nas do częściowej lub całkowitej izolacji oraz dystansu społecznego, pozwoliła nam poznać wady oraz zalety naszych domów i mieszkań. Projektując lub remontując wnętrza w 2021 roku, większą uwagę poświęcimy funkcjonalności pomieszczeń oraz jakości wybieranego wyposażenia kuchennego.
Fot. SOLGAZ
– Poprzedni rok dał wielu osobom możliwość poznania wnętrz swoich domów i mieszkań na nowo. Pęd życia i zgiełk miast w wielu przypadkach sprawiał, że wcześniej domownicy tak naprawdę rzadko korzystali z domowej przestrzeni, spędzając czas w pracy, restauracji czy galerii handlowej. Będąc w zamknięciu przez ostatnie kilka miesięcy, mieliśmy czas, by ustalić nowe priorytety i potrzeby – także te architektoniczne. Nieważne, czy zamierzamy zaprojektować, wyremontować czy doposażyć naszą kuchnię, od teraz większą uwagę poświęcimy na wybór rozwiązań, które maksymalnie ułatwią nam codzienne życie. Świadomiej podejdziemy do zakupu wszelkiego rodzaju sprzętów użytku domowego, zwracając uwagę nie tylko na ich design, ale także na ekonomiczność, funkcjonalność oraz głośność działania. Czas izolacji i dystansu społecznego sprawił również, że odczuwamy dużo większą potrzebę kontaktu z naturą, która również przekłada się na zmiany w aranżowaniu kuchennych wnętrz – mówi Kamila Prałat z firmy SOLGAZ, polskiego producenta sprzętu AGD.
Fot. SOLGAZ
W jakim stylu?
W nadchodzących miesiącach coraz częściej odchodzić będziemy od tradycyjnych, beżowych oraz skandynawskich, skąpanych w bieli wnętrz kuchennych. W ostatnich latach rosnącą popularnością, która swój rozkwit osiągnie właśnie w 2021 roku, cieszyły się style boho i vintage, które nie boją się ani koloru, ani formy. Polskie kuchnie nabiorą wyrazistości, a nowe kuchenne dekoracje nadadzą wnętrzom charakteru.
Fot. SOLGAZ
– Ciekawym trendem jest coraz odważniejsze odchodzenie od bezpiecznych i czasem nawet nużących kuchni urządzonych w bieli i beżu. Polacy zaczęli wprowadzać ciemniejsze i charakterne kolory, takie jak granat czy butelkowa zieleń, by finalnie sięgać również po czarne elementy. Najnowsze projekty kuchni pokazują także, że coraz chętniej decydujemy się na czarne wyposażenie w postaci sprzętów AGD i dodatków. Idealnie zgrywa się ono ze stylem industrialnym czy boho – dodaje ekspertka SOLGAZ.
Inteligentne wyposażenie
Komfort użytkowania kuchni to główne założenie, które będzie najistotniejsze podczas urządzania wnętrz kuchennych w 2021 roku. Kuchnia to pomieszczenie, którego funkcjonalność jest wyjątkowo ważna, ponieważ wpływa zarówno na ergonomię przygotowywania posiłków, jak i wygodę podczas wykonywania codziennych czynności. Jak mówi Kamila Prałat, poza odpowiednim projektem pomieszczenia, bardzo istotny będzie wybór sprzętów AGD.
Fot. SOLGAZ
– Innowacyjne wyposażenie kuchni ma przede wszystkim ułatwić codzienne gotowanie i pomóc w efektywnym wykorzystaniu naszego czasu oraz energii. Wybierając nowe sprzęty AGD najczęściej zwracamy uwagę na ich wygląd, a następnie na klasę energetyczności. Ważnym czynnikiem są także dodatkowe funkcjonalności, dzięki którym korzystanie z kuchni będzie czystą przyjemnością. Płyty kuchenne z możliwością ustawienia wybranego programu, blokada rodzicielska czy bezdotykowe zarządzanie, to wyróżniki nowoczesnych rozwiązań kuchennych, które w nowym roku będą coraz popularniejsze – dodaje Kamila Prałat z firmy SOLGAZ.
W stronę gazu
Od kilku miesięcy nie cichną dyskusje związane z podwyżką cen za energię elektryczną. Jak podaje Urząd Regulacji Energetyki, ceny prądu w Polsce dla gospodarstw domowych wzrosły w ostatnich czterech latach aż o 10%. Dla porównania, od 1 lipca 2020 ceny gazu spadły o 10,6%. Rosnące koszty prądu sprawiają, że prywatni inwestorzy będą wracać do znanych i cieszących się niegdyś ogromną popularnością rozwiązań zasilanych gazem. Jest to na chwilę obecną najtańsze paliwo zasilające sprzęt kuchenny.
– Zapowiadane kolejne wzrosty cen prądu mogą przyprawić o ból głowy. Ta sytuacja sprawia, że coraz chętniej zwracamy się ku odnawialnym źródłom energii, np. fotowoltaice, ale także wracamy do zakupu sprzętów AGD zasilanych gazem, takich jak płyty kuchenne czy piekarniki. Nowoczesne rozwiązania nie mają wiele wspólnego ze starymi sprzętami, ponieważ wyróżnia je wyjątkowy design, zdecydowanie większa funkcjonalność oraz gwarancja bezpieczeństwa – dodaje eksperta SOLGAZ.
Fot. SOLGAZ
Innowacyjnym i jedynym w skali światowej rozwiązaniem, które cieszy się niesłabnącą popularnością, są gazowe płyty kuchenne bez płomieni. Rozwiązanie firmy SOLGAZ opiera się na ukryciu paliwa pod taflą szkła, dzięki czemu unikamy niebezpieczeństwa podpalenia czy problemu z tryskającym tłuszczem. Płyty kuchenne gaz-pod-szkłem to odpowiedź na potrzeby współczesnego designu – są połączeniem wygody, bezpieczeństwa, funkcjonalności, eleganckiego wzornictwa oraz innowacyjnych rozwiązań, a przy tym oszczędności. Natomiast piekarnik gazowy SOLGAZ to znane rozwiązanie wzbogacone o dodatkowe możliwości, takie jak termoobieg oraz montaż dysz doprowadzających gaz zarówno na dole, jak i na górze urządzenia. Sprzęt zapewnia równomierne przygotowanie potrawy, która będzie właściwie dopieczona z obu stron.
Rok 2021 przyniesie nowe trendy w aranżacji wnętrz kuchennych. W tym roku postawimy na funkcjonalność, kolor oraz zaawansowane technicznie wyposażenie. Kuchnia stanie się miejscem komfortowym i designerskim. W ofercie firmy SOLGAZ znajduje się wiele nowoczesnych rozwiązań, które spełnią wszystkie oczekiwania, jakie stawia przed nami 2021 rok.
SOLGAZ sp. z o.o. – polska firma z branży AGD założona w 2002 roku. SOLGAZ tworzy ceramiczne płyty gazowe oparte na opatentowanej przez nich technologii typu gaz-pod-szkłem (tzw. „bezpłomieniowe płyty gazowe”). W ofercie SOLGAZ dostępne są również płyty indukcyjne, piekarniki i okapy.