Pięć pytań do Antonio Citterio na temat jego pierwszego projektu dla Duravit – serii łazienkowej Aurena.

Pierwsza współpraca Antonio Citterio z firmą Duravit została zainspirowana złotym podziałem. Rezultatem jest seria łazienkowa Aurena, która emanuje ponadczasową elegancją. Ceramika w kolorze białym lub czarnym łączy się ze szczotkowaną stalą nierdzewną i szeroką gamą wykończeń mebli, zapewniając wyjątkowy i wysokiej jakości wystrój wnętrz. Aurena to wszechstronne rozwiązanie do projektowania wnętrz, które równie dobrze nadaje się do użytku w łazienkach prywatnych lub gościnnych, jak i w charakterystycznych obiektach, takich jak hotele, gabinety lekarskie czy toalety w biurach i restauracjach.

Antonio Citterio na stoisku Salone del mobile 2024, gdzie zadebiutowała seria łazienkowa Aurena. (Źródło zdjęcia: Duravit AG)

Jakie wymagania współczesnej łazienki spełnia Aurena?

Antonio Citterio: W serii łazienkowej Aurena starałem się dać bardzo proste odpowiedzi na różne realia. Przy umywalce potrzebujemy elementów do powieszenia ręcznika, potrzebujemy dużych blatów, potrzebujemy miejsca do przechowywania – a wszystko to powinno idealnie do siebie pasować. Aurena oferuje rozwiązania, które wykraczają poza zwykłą estetykę. Wiemy, że potrzebujemy szeregu elementów, aby zaspokoić różne sytuacje przestrzenne, w tym podwójne umywalki. Są to prawdziwe rzeczy, które odzwierciedlają rzeczywiste zapotrzebowanie.

Jakie miałeś podejście projektowe do serii łazienkowej Aurena?

Antonio Citterio: Za punkt wyjścia przyjęliśmy podstawowe kwestie – ideę rozwiązania przestrzennego, ideę porządku w łazience i ideę ostrożnego obchodzenia się z wodą, dlatego na przykład zmniejszyliśmy rozmiar umywalek. To były najważniejsze początkowe wskazówki. Kiedy mówimy o meblach łazienkowych, mamy na myśli przedmioty, które są nie tylko funkcjonalne, ale także potrafią więcej. Na przykład, gdy myślimy o łazienkach hotelowych, to potrzebują one dużych blatów i sposobów na utrzymanie porządku. Każdy mebel musi oferować miejsce na ręczniki, kosmetyki, suszarkę do włosów, szczoteczkę do zębów… Chcieliśmy również przenieść to doświadczenie z sektora łazienek hotelowych do prywatnej łazienki i wykonać je z pewnym estetycznym rozmachem. Na tym się skupiliśmy.

Antonio Citterio o podejściu projektowym do serii łazienkowej Aurena: “Każdy mebel musi oferować miejsce na ręczniki do rąk, kosmetyki, suszarkę do włosów, szczoteczkę do zębów… Chcieliśmy również przenieść to doświadczenie z sektora łazienek hotelowych do prywatnej łazienki i zrealizować je z pewnym estetycznym rozmachem”. (Źródło zdjęcia: Duravit AG)

Jak łączysz architekturę i design w swoich projektach?

Antonio Citterio: Angażuję się w design jako w element projektów architektonicznych. Jako architekt doskonale zdaję sobie sprawę z problemów występujących w projektach budowlanych i starasz się znaleźć na nie odpowiedź. Myślę, że generalnie tradycją włoską, a w szczególności mediolańską, jest to, że architekci zajmują się projektowaniem, a nie na odwrót. Jeśli zajmujesz się tylko projektowaniem, od razu myślisz o naprawdę kultowym obiekcie, a to, czy jest funkcjonalny, czy nie, nie ma znaczenia. I odwrotnie, jako architekt naprawdę zajmujesz się problemem i szukasz najlepszego sposobu na jego rozwiązanie. Rzeczywiście, to nie przypadek, że zaczęliśmy od poszukiwania “rozwiązań” przestrzennych zamiast projektowania Aureny.

Idealnie proporcjonalna powierzchnia w strefie mycia: wykonane w całości z ceramiki i oddzielone od strefy mokrej, blaty toaletowe ze zintegrowanymi przegrodami i precyzyjnymi, eleganckimi konturami są idealne do uporządkowanego przechowywania akcesoriów łazienkowych. (Źródło zdjęcia: Duravit AG)

W jakim stopniu projekt Aureny jest inspirowany złotym podziałem?

Antonio Citterio: Złota proporcja dotyczy proporcji, sposobu podziału przestrzeni w celu stworzenia estetycznego postrzegania równowagi, która wygląda przyjemnie. Eleganckie, zintegrowane przegrody, które organizują obszar na podobszary o różnych rozmiarach zgodnie z zasadami złotego podziału, są kluczowym elementem projektu. Osiągnięty w ten sposób efekt estetyczny jest bardzo ważny. Łazienka stała się osobistą przestrzenią, która przekazuje satysfakcję. Tutaj nie chodzi już tylko o funkcję.

Co dla Ciebie osobiście oznacza łazienka?

Antonio Citterio: W porównaniu z wcześniejszymi okresami, kiedy łazienka służyła jedynie celom praktycznym i była czysto funkcjonalna, być może dla dużej rodziny, dziś stała się bardziej osobistym pomieszczeniem i nie tylko przestrzenią życiową. W mojej własnej łazience mam wygodne fotele i książki, oglądam wiadomości i słucham muzyki. Dla mnie jest to miejsce, w którym mogę się wycofać, być sobą i rozpocząć oraz zakończyć dzień w jak najbardziej harmonijny sposób. Działa to szczególnie dobrze, ponieważ moja żona i ja mamy oddzielne łazienki, co jest całkowicie normalne w USA, gdzie dorastała.