Trendy w architekturze wnętrz zmieniają się bardzo dynamicznie. Uzależnione zarówno od branży modowej, jak i zmian w gospodarce czy pop kulturze, zaskakują swoją wrażliwością i wnikliwym śledzeniem naszych codziennych potrzeb. Które z nich będą dominować w naszych domach w 2025 roku? Na to pytanie odpowiadają Marta Iglewska i Radek Wójcik, architekci z Pracowni Interiorsy.
1. Self-care, czyli troska o siebie
W 2025 roku dom będzie centralnym punktem, w którym łączą się zdrowie fizyczne, psychiczne i emocjonalne. Koncept ten nie jest nowością, ale w najbliższych latach zyska jeszcze większe znaczenie, a jego elementy będą stawały się coraz bardziej integralną częścią współczesnego życia. Wnętrza będą projektowane z myślą o holistycznym podejściu do zdrowia i dobrego samopoczucia. Meble, materiały i kolory będą zaś wspierały równowagę między ciałem a umysłem. Szczególnie istotne staną się te przestrzenie domu, które umożliwią zarówno odpoczynek, jak i aktywność fizyczną.
– Domowe strefy wellness nie będą ograniczać się jedynie do fizycznych aspektów zdrowia. Psychiczny i emocjonalny dobrostan stanie się równie ważny. Wnętrza będą sprzyjać relaksowi dzięki odpowiednim materiałom, delikatnym barwom, przestronności oraz różnorodnym formom oświetlenia, które wspierają odpoczynek. W domach pojawią się także pokoje medytacyjne oraz przestrzenie do pracy z emocjami – mówi arch. Marta Iglewska.
Trend self care szczególną wagę przywiązuje do naturalnych materiałów. Nie małą rolę odgrywa w nim biophilic design, czyli projektowanie z wykorzystaniem elementów natury. Rośliny, naturalne światło oraz widoki na zieleń będą integralną częścią domu, której zadaniem będzie poprawa samopoczucia i redukcja stresu.
2. Twój spersonalizowany świat w kolorze
Niezwykle modna personalizacja przestrzeni obejmie zarówno wybór kolorów, tekstur, jak i elastyczność w aranżacji. To mocna odpowiedź na rosnącą potrzebę wyrażania indywidualności i tworzenia wnętrz, które odpowiadają na zmieniające się wymogi użytkowników. Dzięki żywym, nasyconym kolorom – głębokim zieleniom, błękitom, pomarańczom czy soczystym różom – domowe przestrzenie staną się bardziej energetyczne, ale również ciepłe i przyjazne. Towarzyszyć im będą różnorodne tekstury, które mają duże znaczenie nie tylko wizualne, ale i dotykowe.
– Połączenie faktur sprawi, że wnętrza staną się bardziej przytulne i pełne charakteru. Wykorzystanie naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień, len czy wełna, będzie kontrastować z nowoczesnymi wykończeniami, jak szkło czy metal, tworząc przestrzenie pełne dynamicznych kontrastów – tłumaczy arch. Radek Wójcik.
Trendowi personalizacji towarzyszyć będą modułowe meble oraz elastyczne układy pomieszczeń, w których dominować będą takie rozwiązania, jak składane biurka, łóżka Murphy’ego czy rozkładane stoły. Pozwolą one na łatwe dostosowanie wnętrza do różnych potrzeb, np. w związku z pojawieniem się nowych domowników czy zmiany funkcji pomieszczenia.
3. Na styku natury i technologii
W 2025 roku wnętrza będą łączyć zapotrzebowanie na zrównoważone materiały z niewidoczną technologią, tworząc przestrzenie jednocześnie ekologiczne i inteligentne. Z jednej strony projektanci będą sięgać po materiały takie, jak drewno z recyklingu, kamień czy naturalne tkaniny, z drugiej zaś wprowadzą technologie smart – systemy zarządzania energią, inteligentne oświetlenie czy ukryte w elementach konstrukcyjnych i meblowych urządzenia automatyki domowej. Dzięki temu przestrzenie będą estetyczne, ekologiczne, a jednocześnie wygodne i nowoczesne. Architekt Marta Iglewska tłumaczy:
– Celem tego trendu jest stworzenie przestrzeni, które są przyjazne środowisku, wygodne i wyjątkowo funkcjonalne. W ten sposób dom staje się bardziej energooszczędny, użyteczny i komfortowy, a jednocześnie estetyczny – bez widocznych kabli, urządzeń czy paneli sterujących.
4. Focus na unikalność
Design rzemieślniczy oraz rękodzieło w tym roku odegrają kluczową rolę w tworzeniu unikalnych, personalizowanych wnętrz. Takich, które wyróżniają się nie tylko estetyką, ale także historią i wartościami. W naszych domach coraz chętniej będą gościły ręcznie wykonane przedmioty, które nie tylko wzbogacają przestrzeń od strony estetycznej, ale tworzą atmosferę bliskości, autentyczności i zrównoważonego podejścia do konsumpcji. Szczególnym uznaniem będą cieszyć się produkty wykonane w małych seriach, które sprzyjają unikalności każdego przedmiotu.
– Powrót do tradycyjnych, naturalnych materiałów oraz ręcznie tworzonych przedmiotów wniesie do przestrzeni autentyczność, trwałość i unikalność. Wnętrza będą coraz częściej projektowane w duchu zrównoważonego rozwoju, z uwzględnieniem wartości ekologicznych, wspierających lokalnych rzemieślników i ich umiejętności – podsumowuje arch. Radek Wójcik.
Jak w praktyce sprawdzi się ten kalejdoskop trendów na 2025 rok? Przekonamy się za kilka miesięcy. Jednak póki co, warto sobie życzyć wyłącznie spersonalizowanych, dbających o nasz dobrostan wnętrz, które zachwycać będą niepowtarzalnością i odzwierciedlać temperament swoich użytkowników.
***
Pracownia Interiorsy
Tworzą ją Marta Iglewska i Radosław Wójcik. To duet architektów wnętrz z wykształceniem inżynierskim, dla których w pracy najważniejsze jest tworzenie funkcjonalnych i przemyślanych projektów. Design to ich pasja. Na swoim koncie mają wiele realizacji wnętrz prywatnych i komercyjnych. Swoją ekspercką wiedzą dzielą się na łamach prasy, a także w radio i telewizji. Są ciągle w ruchu i nie ustają w doskonaleniu swoich kompetencji.