Idea oświetlenia liniowego ma jeden cel – uzyskanie równomiernego i skoncentrowanego źródła światła.
Najczęściej dostępne na rynku 5-metrowe rolki z taśmami LED mogą okazać się niewystarczające, gdy chcemy zamontować dłuższe odcinki. W celu uzyskania pożądanej długości oświetlenia, konieczne może okazać się połączenie taśm LED ze sobą. Jak to zrobić? Poznaj sposoby na połączenie taśm LED a także zalety prezentowanych rozwiązań. Zapraszamy do lektury!
• Lutowanie taśm LED;
• Łączenie taśm LED za pomocą złączek;
• Alternatywy dla lutowania taśm LED;
• Rodzaje złącz: jednostronne, dwustronne, z przewodem lub bez;
• PINY w złączach – podstawowa różnica w budowie złącz.
Łączenie taśm LED
Gdy mówimy o łączeniu taśm LED, pierwsze co nasuwa się na myśl to lutowanie. Nic dziwnego, jest to wciąż najbardziej znany i najlepszy sposób na łączenie ze sobą dwóch odcinków taśm LED. Pomimo stale rozwijającej się technologii i pojawianiu się lepszych komponentów, w zakresie lutowania taśm LED nic się nie zmieniło.
Lutowanie taśm LED
Lutowanie polega na połączeniu dwóch metali za pomocą trzeciego (stopu lutowniczego). Stop lutowniczy topi się w temperaturze niższej niż temperatura topnienia miedzianych komponentów, dzięki czemu możliwe jest ich połączenie. Lutowanie taśm LED polega zatem na trwałym połączeniu miedzianych styków znajdujących się na każdej z taśm LED. Jest to jednak proces wymagający specjalnego przygotowania, jak również odpowiedniego sprzętu.
Złącza PRO czyli łączenie taśm LED bez użycia narzędzi
Klasyczne lutowanie taśm LED możemy zastąpić ciekawą alternatywą, jaką są złączki do taśm LED.
To jeden z najpopularniejszych sposobów na połączenie taśm LED, bez wykorzystania dodatkowych narzędzi. Na rynku istnieje wiele rodzajów złącz, jednak my rekomendujemy Złącza PRO LED Labs Lighting i to na ich przykładzie omówimy cały proces.
Wybór złącz PRO gwarantuje przede wszystkim stabilne i trwałe połączenie taśm LED, metodą na „click”, bez konieczności lutowania. Produkty te wykonane są z trwałych materiałów – poliwęglanu oraz miedzi, dzięki czemu mamy pewność, że produkt posłuży nam długie lata.
Złącza PRO są transparentne. Jest to niewątpliwa zaleta pozwalająca na zachowanie względów estetycznych całego oświetlenia. Instalacja jest bardzo prosta – łączymy dwa odcinki taśmy LED w miejscu występujących miedzianych styków. W tym przypadku jednak funkcję lutowia pełni wspomniana złączka. Pinami występującymi w złączce musimy celować w miedziane styki lutownicze taśmy LED, a następnie zatrzaskujemy je. Piny pełnią funkcję przewodzącą, zatem po przebiciu PCB musza one dotykać padów na taśmie LED (miedziane styki). Przebicie pinami taśmy LED w innym miejscu poskutkuje tym, że całość nie będzie działać. Poprawnie wykonane połączenie jest trwałe i zabezpieczające przed samowolnym rozczepieniem się złączki.
Zobacz, jak w łatwy i szybki sposób łączyć taśmy LED:
Czasem może wystąpić potrzeba ponownego otworzenia złącza. W zestawie do złącz PRO, można znaleźć specjalny otwieracz. W razie konieczności wymiany fragmentu taśmy, otwieracz do złącz PRO pozwala na zwolnienie zatrzasku.
Poniżej prezentujemy proces otwierania złącza przy użyciu otwieracza do złącz.
Złącza PRO vs. tradycyjne złącza do taśm LED
Podstawową różnicą jest budowa zacisku i pinów. Piny to elementy w złączce, przebijające PCB, dzięki czemu połączenie jest trwałe. Pełnią one również funkcję przewodzącą. W tradycyjnych złączach do taśm LED, instalacja polega na zaciśnięciu złączki w miejscu styków lutowniczych taśmy. Taśma LED połączona poprawnie za pomocą takiego zatrzasku może służyć nam długi czas, jednak Złącze PRO zapewni nam o wiele pewniejszy sposób łączenia.
Które złącze wybrać?
Wybierając złącze należy przede wszystkim zwrócić uwagę na szerokość PCB taśmy LED. Od tego będzie zależało, jaka złączka będzie odpowiednia do wykonania połączenia.
LED Labs Lighting oferuje kilka rodzajów złączek (https://led-labs.pl/products-list/produkty/zlacza-i-akcesoria/zlacza). W zależności od tego, w jakim miejscu naszego systemu oświetlenia chcemy dokonać połączenia oraz jaką funkcję ma ono pełnić, możemy wybierać spośród kilku rodzajów Złącz PRO:
– 1-stronne (z jednej strony zostaje podpięta taśma LED, zaś z drugiej przewód zasilacza)
– 2-stronne (z obu stron złączki podpinamy taśmy LED)
– 1-stronne z przewodem (złącze posiada już fabrycznie podpięty z jednej strony przewód, z drugiej podpinamy taśmę LED)
– 2-stronne z przewodem (złącze posiada fabrycznie podpięty przewód, z obu stron podpinamy taśmy LED)
– 2-stronne z gniazdem
Każde z wymienionych złącz różni się także pod względem szerokości oraz ilości pinów. Mając na uwadze piny w złączu PRO, możemy odpowiednio dopasować następujące taśmy LED:
- 2PIN: MONO (taśmy LED jednokolorowe)
- 3PIN: CCT (biała zimna/biała ciepła)
- 4PIN: RGB lub CCT (biała zimna/biała ciepła)
- 5PIN: RGBW
- 6PIN: RGB+CCT
W którym miejscu możemy łączyć taśmy LED?
Pozostaje kwestia tego, jak ciąć taśmy LED. Najważniejsze jest, aby taśma została przecięta w specjalnie oznaczonym miejscu. Naruszenie taśmy LED w innym punkcie może spowodować jej uszkodzenie. Odległość między cięciami, nazywana też krokiem cięcia, jest zależna od rodzaju i gęstości diod na taśmie LED. Najczęściej odcinki cięcia występują co 2,5 cm lub 5 cm, co pozwala na swobodę łączenia, jednak w przypadku niektórych modeli taśm LED, punkty cięcia mogą występować nawet co kilkanaście centymetrów.
Jest to ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę na etapie projektowania systemu oświetlenia.
Dobrze zaplanowany i wyliczony odcinek taśmy LED, zapewni satysfakcjonujący efekt, świecąc na całej długości zainstalowanego oświetlenia.
Dlaczego warto wybrać złącza?
- Są łatwe w użyciu
- Instalacja jest szybka i prosta
- Trwale łączą elementy
- Nie wymagają lutowania taśm LED
Gdy poszukujemy trwałego sposobu na połączenie taśm LED bez lutowania, wówczas właściwym wyborem będą złącza PRO. Dzięki zastosowaniu pinów przebijających taśmę LED, złącza PRO mogą stanowić doskonałą alternatywę dla metody łączenia taśm LED za pomocą lutowania. Jest to profesjonalne i szybkie zastosowanie, nie wymagające dodatkowego sprzętu czy umiejętności.
więcej na: https://led-labs.pl/