Grudzień to idealny moment na świąteczne porządki. W tym czasie należy zadbać o każdy kąt we wnętrzu. Zima to wyjątkowy czas, kiedy aura może dawać się we znaki nie tylko ludziom, ale też drewnu na podłodze. Przypominamy na co zwrócić uwagę, by cieszyć się piękną podłogą niezależnie od aury.
Każda drewniana podłoga wymaga pielęgnacji oraz okresowej konserwacji, w innym wypadku może stracić swoje walory estetyczne i praktyczne. Jednak zimą pielęgnacja ta wymaga przestrzegania kilki ważnych zasad.
Odpowiedni poziom wilgotności powietrza
Drewno dębowe jest materiałem higroskopijnym, które reaguje na zmieniające się warunki w otoczeniu. Jeśli nie zadbamy o właściwy poziom wilgotności w pomieszczeniu, na posadzce mogą pojawić się szczeliny, pęknięcia czy wybrzuszenia. – Na etapie montażu podłogi, elementem zapobiegania takim sytuacjom jest pozostawienie szczeliny dylatacyjnej (równej grubości deski) min. przy ścianach, wokół filarów, czy np. rur. Wilgotność powietrza trzeba kontrolować także podczas eksploatacji podłogi. To kwestia istotna przez cały rok, ale zimą zwłaszcza; gdy powietrze jest suche, a okna otwierane rzadziej niż latem czy wiosną – mówi Sebastian Kos, ekspert marki Chapel Parket. Jeśli poziom wilgotności jest zbyt duży, zadbajmy o odpowiednią cyrkulację powietrza. Z kolei przy niskiej wilgotności najrozsądniej zaopatrzyć się w nawilżacz. Przypominamy: optymalny poziom wilgotności względnej powinien mieścić się w przedziale 45-60 proc., natomiast temperatura powinna wynosić od 15 do 24 stopni Celsjusza. Warto dodać, że takie warunki są korzystne nie tylko dla drewna, ale również domowników.
Stopniowe przygotowanie do sezon grzewczego
Coraz większą popularnością cieszy się ogrzewanie podłogowe, na którym montowane może być naturalne drewno. Co zrobić, by w pełni cieszyć się z tego rozwiązania? – Maksymalna temperatura użytkowa mierzona przy posadzce nie powinna przekraczać 28 stopni Celsjusza. Temperatura powinna być stopniowo zmieniana, maksymalnie o 1-2 stopnie dziennie. To niezwykle istotne, szczególnie na początku sezonu grzewczego oraz po jego zakończeniu. Gwałtowne zmiany temperatur mogą doprowadzić do uszkodzenia podłogi. Niekorzystne są również znaczące różnice między temperaturą w dzień i w nocy – przypomina Sebastian Kos.
Właściwa pielęgnacja
O tym, jak odpowiednio dbać o dębową podłogę, powinien poinformować nas sam producent. W ulotce dołączonej do zakupionego towaru zawarte są najważniejsze informacje dotyczące okresowej konserwacji oraz codziennej pielęgnacji. Stosujmy się do wszystkich zaleceń i wskazówek dotyczących podłogi (warto zakupić polecane środki czystości czy stosować się do terminów olejowania). Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasza podłoga będzie piękna i funkcjonalna przez długie lata.
* * *
Chapel Parket – podłogi z własną historią