Połowa lata to idealny czas, by zacząć przygotowania do nowego roku szkolnego. Aby nauka w domu przynosiła jak najlepsze efekty, dziecko powinno mieć do tego odpowiednie warunki. Gdzie ustawić biurko? Jak dobrać oświetlenie? Jakie kolory wspomagają koncentrację? Przedstawiamy kilka porad, jak łatwo przygotować dziecku komfortowe miejsce do nauki.
Okres wakacji, gdy dziecko jest na wyjeździe, to najlepszy moment na remont jego pokoju. Nowe wnętrze to miła niespodzianka, która może sprawić, że uczeń chętniej będzie mierzyć się ze szkolnymi wyzwaniami. Przygotowanie nie musi jednak wiązać się z dużymi wydatkami. Wystarczy odświeżyć kolor ścian, dokupić choćby jeden mebel i wyposażenie oraz upewnić się, że miejsce do nauki jest dobrze oświetlone. Warto jednak pamiętać, by wszystkie zmiany wcześniej omówić z dzieckiem. Włączenie go w podejmowanie decyzji sprawi, że będzie chętniej korzystać z przygotowanego miejsca.
Jasne barwy
Na ścianach dziecięcych pokoi często dużo się dzieje – kolorowe tapety, wyraziste kolory. Niestety nie sprzyja to skupieniu. Aby pomóc młodemu uczniowi w koncentracji, warto zdecydować się na jasne barwy. – Osoby, które urządzają pokój dla pociechy, często sięgają po wielobarwne tapety czy naklejki. Tymczasem do nauki i poprawy koncentracji sprawdzą się kolory takie jak biel, jasna zieleń, błękit czy wanilia. Będą sprawiać wrażenie czystości i przejrzystości. Jednak aby nie ingerować zanadto w wystrój całego pokoju, można przemalować tylko tę ścianę, która będzie sąsiadować z biurkiem – tłumaczy Jakub Orski z biura sprzedaży dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A.
Biurko
Na rynku można znaleźć wiele modeli, które będą jednocześnie praktyczne, jak i stylowe. Niezmiernie istotne jest, by przygotować dziecku ergonomiczną przestrzeń, dzięki czemu nie będzie ona nadwyrężać odcinka lędźwiowego, a jego oczy nie będą się męczyć. Koniecznie należy zatem zwrócić uwagę na jego wymiary.
Najlepszym rozwiązaniem będzie mebel z regulacją wysokości, który będzie „rósł” wraz z dzieckiem. Rodzice najmłodszych uczniów najczęściej decydują się na zakres regulacji od 55 do 75 cm. W przypadku starszych uczniów biurko powinno mieć wysokość mniej więcej od 70 do 75 cm. Wybierając biurko dla nastolatka, warto również pamiętać, by pulpit był odpowiednio szerszy. Aby praca była komfortowa, powinien mieć on co najmniej 130 cm szerokości i około 85 cm głębokości.
Warto przeszukać platformy z używanymi meblami. To nie tylko sposób na tańsze zakupy, ale i wyraz dbałości o środowisko.
Fotel
Prawidłowa postawa przy biurku nie jest możliwa bez odpowiedniego fotela. W tym wypadku regulacja wysokości również będzie najlepszym wyborem. Warto też zwrócić uwagę na to, by siedzisko miało podłokietniki. Dzięki temu będziemy mogli łatwo sprawdzić, czy wysokość fotela jest prawidłowa – należy ustawić je tak, aby znajdowały się one na wysokości blatu biurka. Należy pamiętać, że wzorcowa pozycja to taka, gdy siedząc przy biurku, mamy proste plecy, ręce swobodnie oparte o blat, a stopy o podłogę.
Oświetlenie
Równie istotne jest zadbanie o prawidłowe doświetlenie miejsca do nauki. – Jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy ustawić biurko bokiem do okna – tak, by piszące dziecko nie zasłaniało sobie dziennego światła. Oprócz górnego oświetlenia sztucznego, stanowisko do nauki powinno być wyposażone również w lampkę biurkową. Warto zwrócić uwagę na rodzaj żarówki. Najlepsze będą żarówki halogenowe lub żarówki LED w temperaturze od 4000 do 5000 K. Odległość między lampą a biurkiem również jest bardzo ważna. Zaleca się, aby było to między 35 a 50 cm. Słowem: maksymalnie wykorzystujmy natutralne światło, ale łączmy je również z dobrze dobranym sztucznym oświetleniem – dodaje Jakub Orski.
Dodatki
Gdy wszystkie najważniejsze elementy stanowiska do nauki są już odpowiednio dobrane, możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa, kompletując dodatki biurowe. Warto w ten etap włączyć również dziecko, dzięki czemu będzie ono miało poczucie, że to jego przestrzeń. Rynek oferuje szeroki wybór organizerów, tablic kredowych, karteczek czy wieszaków w przeróżnych kształtach, czy kolorach. Korzystając z takich dodatków, nauka będzie prostsza i ciekawsza.