W ciepłej tonacji kaszmiru. Rodzinny dom w Mławie w stylu modern classic

W projektowaniu wnętrz to połączenie wyrafinowania, komfortu i harmonii buduje przestrzeń. Tkaniny, kolory i detale inspirowane miękkością i ciepłem kaszmiru wnoszą wyjątkowy klimat – luksusowy, a jednocześnie przytulny i sprzyjający wypoczynkowi. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę Weronika Budzichowska z To Be Design, która urządzając dom w stylu modern classic postawiła właśnie na inspiracje tą ekskluzywną tkaniną.

Otwarta strefa dzienna domu w Mławie to przestrzeń, która łączy funkcjonalność z wyrafinowanym stylem, tworząc idealne miejsce do życia codziennego i relaksu. W tym projekcie kluczowym założeniem było wprowadzenie ciepła i elegancji, które podkreślą unikalny charakter wnętrza. Inspiracją stał się kaszmir – symbol luksusu i miękkości, który nadaje przestrzeni subtelnego uroku.

Kaszmir, kojarzony z prostotą i elegancką powściągliwością, to materiał, który nie potrzebuje zdobień, by robić wrażenie. Jego delikatność i miękkość pobudzają zmysły i zachęcają do tworzenia przestrzeni, które dosłownie otulają użytkowników ciepłem – opowiada Weronika Budzichowska. – Miękkie tkaniny na sofach, dywanach czy poduszkach dodają wnętrzom przytulności, zaś kojarzone z kaszmirem kolory – odcienie beżu, kremowej bieli, pudrowego różu, szarości czy brązu – wnoszą do wnętrz harmonię i spokój. Są one idealnym tłem dla innych elementów dekoracyjnych, a jednocześnie pomagają stworzyć zrównoważoną i przyjazną przestrzeń – dodaje.

To właśnie te elementy łączą otwartą strefę dzienną w jedną, harmonijną całość. Neutralna paleta barw, oparta na odcieniach beżu i złamanej bieli, buduje spokojną bazę, dzięki której salon, kuchnia i jadalnia, mimo zróżnicowanych funkcji, tworzą spójną stylistycznie przestrzeń. Satynowe wykończenia, drewno oraz akcenty kolorystyczne w postaci czerni dopełniają kompozycję, podkreślając nowoczesny, ale zarazem przyjazny charakter wnętrza.

Całość ocieplają tkaniny, budując przytulną atmosferę.

Centralnym punktem strefy wypoczynkowej jest wygodna sofa tapicerowana w tkaninie, której nowoczesna forma doskonale prezentuje się na tle sztukaterii. Swobodnie rozłożone miękkie poduszki zapraszają do relaksu, dodatkowo podnosząc komfort przestrzeni, a duże przeszklenia wpuszczają do wnętrza naturalne światło, wzmacniając wrażenie lekkości i przestronności. Całość uzupełniają okrągłe, designerskie stoliki, które stanowią stylistyczny kontrapunkt dla neutralnych barw, przyciągając wzrok kształtem i kolorem. Podobną rolę pełni ściana telewizyjna, która na całej długości i wysokości eksponuje rysunek drewna, przyjemnie oddziałując na zmysły. Jak zauważa projektantka, taka kombinacja pozwala tworzyć wnętrza o wyważonym charakterze – luksusowe, ale nie przesadnie formalne.

Typowe dla modern classic połączenie elementów klasycznych z nowoczesnymi odnajdziemy także w jadalni, która jest swoistym łącznikiem między kuchnią i salonem. Tu również jasne, neutralne barwy oraz drewno doprawiono zdecydowaną czernią, a meblom nadano współczesną, choć lekko klasycyzującą formę. Część jadalnianą od kuchennej optycznie oddziela półwysep, przy którym można zjeść szybki posiłek, czy wypić poranną kawę. Jego obła forma subtelnie domyka przestrzeń. Od strony salonu – nowoczesna i zdynamizowana czernią, od kuchennej – stylizowana, zapowiadającą jej elegancki, a zarazem ciepły w odbiorze charakter.

Przestrzeń do gotowania to bowiem kwintesencja stylu modern classic. Naturalne materiały,

delikatnie frezowane fronty szafek w satynowym wykończeniu oraz subtelne detale w postaci nowoczesnych uchwytów i armatury w kolorze złota podkreślają luksusowy charakter przestrzeni. Odcienie beżu i szarości w połączeniu z dekorem drewna wydobywają jej naturalność i ponadczasowy styl. I chociaż modern classic czerpie inspiracje z klasyki, nie rezygnuje z nowoczesnych technologii. Stąd sprzęt AGD w zabudowie, zintegrowane systemy przechowywania i inteligentne rozwiązania dopełniają ekskluzywny wygląd, czyniąc ją ergonomiczną i przyjazną w użytkowaniu.

Inspiracje kaszmirem to nie tylko estetyka, ale także funkcjonalność. Elementy wnętrza, które wyglądają luksusowo i są przyjazne użytkownikom, podnoszą komfort codziennego życia, czyniąc przestrzeń bardziej użytkową – podsumowuje architektka wnętrz.

Zdjęcia: Marta Behling, Pion Poziom Fotografia Wnętrz

Projekt: To Be Design Weronika Budzichowska (www.tobedesign.pl)

O pracowni:

Założycielką pracowni To Be Design jest Weronika Budzichowska, absolwentka studiów magisterskich w ASP w Warszawie na Wydziale Architektury Wnętrz. Projektantka ukończyła również studia podyplomowe w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, Design Management. Pracownię To Be Design prowadzi od 2014 r. – Cenię sobie ponadczasowy klasyczny styl i elegancję. Najważniejsze w procesie twórczym jest dla mnie połączenie potrzeb klienta z estetycznymi i funkcjonalnymi rozwiązaniami. Realizujemy projekty w skali indywidualnych przestrzeni prywatnych jak i obiektów publicznych – pisze na swojej stronie architektka.