Śmiałe marzenia wymagają odwagi w realizacji. Ale gdy chodzi o przestrzeń, w której się mieszka, w dodatku z rodziną, ekstrawagancję musi równoważyć twarde stąpanie po ziemi. I taki właśnie jest projekt Katarzyny i Waldemara Koszałka z pracowni mDom dla fana komiksów z Marvela – pełen fantazji i pasji, a przy tym funkcjonalny i po prostu dobry do życia.
Czerń, złoto i wizerunki superbohaterów – taki był pomysł na wnętrze mieszkania w łódzkiej kamienicy. Właściciel doskonale wiedział czego chce, a Katarzyna i Waldemar Koszałka z pracowni mDom sprawli, że realizacja przebiła marzenie. Dla miłośnika komiksów Marvela, jego żony i dziecka stworzyła nietuzinkowe wnętrze, w którym każdy z domowników czuje się u siebie.
Kapitalny remont mieszkania w starej kamienicy wymagał wymiany większości instalacji. Była to więc dobra okazja, by wprowadzić rozwiązania inteligentnego domu. Działający w standardzie KNX system ABB-free@home pozwolił zintegrować wszystkie instalacje w sposób zupełnie niewidoczny. Jedyne co zdradza, że w starych murach kryją się rozwiązania na miarę XXI wieku, to dotykowe panele sterowania. Choć oferowanym przez firmę YAK systemem można sterować także za pomocą smartfona, nawet spoza domu.
Tym, na czym właścicielom zależało najbardziej, było sterowanie oświetleniem i nagłośnieniem. Sceny świetlne pozwalają jednym kliknięciem włączać całe oświetleniowe konfiguracje tworzące nastrój do oglądania kina domowego, relaksu pod prysznicem czy rodzinnego obiadu. Z systemem współpracują też liczne domowe urządzenia, jak pralka, suszarka czy lodówka.
Podczas remontu zmieniono też układ funkcjonalny mieszkania. Wyzwaniem był jego nietypowy, przez wykusze w salonie, kształt. Wrażenie przestrzennego chaosu potęgowały skośne ścianki. Ich wyburzenie, oraz zamknięcie otwartej kuchni uporządkowało przestrzeń. Do tego ostatniego rozwiązania inwestorzy nie od razu byli przekonani, bo obawiali się, że to optycznie zmniejszy przestrzeń. Paradoksalnie jednak jest wprost przeciwnie. Salon zyskał bardziej foremny kształt i wizualny ład, a w dodatku dużą ścianę na ogromny ekran.
Czerń we wszystkich odcieniach
Jednak tym, co najbardziej zwraca w tym mieszkaniu uwagę jest duża ilość czerni, na której zależało właścicielowi. W tym kolorze jest stolarka i większość zabudów. Katarzyna Koszałka znakomicie zagrała materiałami i fakturami, unikając przygnębiającej ciężkości. Wrażenie luksusu i elegancji potęgują akcenty w kolorze złota. Jest tu dużo efektownych tapet i innych ciekawych okładzin, jak skóra czy naturalny kamień. Całość dopełnia jasna drewniana podłoga. Ze względu na psa i aktywny ryb życia całej rodziny, wybrano wyjątkowo twardą i trwałą deskę Hakwood olejowaną i szczotkowaną.
Większość rodzinnego życia – oglądanie filmów i koncertów, wspólne gry czy spotkania ze znajomymi – toczy się w salonie, stąd duża kanapa (Noti). Jej układ na planie łuku sprzyja życiu towarzyskiemu, a przy okazji maskuje nieregularny kształt salonu. Stolik kawowy z blatem z czarnego szkła typu fusion jest na tyle duży, że z powodzeniem pomieści grę planszową, albo przekąski na wieczór z przyjaciółmi. Ściana telewizyjna obita jest panelami z czarnej skóry, która ma też tę zaletę, że poprawia akustykę we wnętrzu. Jej ekskluzywny charakter podkreślają dekoracyjne mosiężne listwy po bokach. Całość dopełniają grafiki z postaciami z komiksów.
Kuchnię od salonu oddziela zabudowa meblowa – podświetlane witryny. Podobnie jak wyspa, która pełni funkcję stołu, i górne szafki nad ciągiem kuchennym, utrzymana jest w czerni. Lekkości dodają jej ryflowane fronty, które przełamują jednolitość czerni i efektowne, złociste podświetlenie. W tę konwencję wpisują się też lampy w kolorze szampana wiszące nad wyspą – to nowość belgijskiego producenta Modular z oferty firmy YAK.
Robocza część kuchennej zabudowy ma jasny odcień taupe. Na blacie i ścianie przy nim naturalny kamień – czarny granit star galaxy z lśniącymi drobinkami. Także z niego wykonano półkę nad blatem. Ścianę powyżej zdobi kompozycja “cegiełek” z czarnego szkła. Przycięto je na zamówienie i sfrezowano krawędzie. Górne szafki są wysoko, pod samym sufitem – służą do przechowywania rzeczy, po które nie sięga się zbyt często. Ukryto tam także okap sufitowy.
Sam na sam z superbohaterami
W gabinecie pana domu czerń króluje niemal niepodzielnie – jest tłem dla oryginalnego graffiti z bohaterami komiksów. Zanim artysta, które je namalował, mógł przystąpić do pracy, ściana wymagała specjalistycznego przygotowania. Oprócz biurka i wygodnego gamingowego fotela są tu półki na kolekcję komiksów i figurek.
Z kolei sypialni klimat nadają tapety – na ścianie za łóżkiem czarna w złote kwiaty z kolekcji słynnego projektanta mody Roberto Cavalliego, a przy drzwiach jednobarwna, za to o fakturze tkaniny. Na szczególną uwagę jednak zasługuje włoski czeczotowy fornir “Sushi”, którym wykończono szafę. Rysunek słojów pięknie uwydatniono odrobiną złotego koloru. Całość dopełnia wykonane na zamówienie tapicerowane łóżko z welurowym zagłówkiem.
Relaks w strugach wody
W przestronnej łazience znalazło się miejsce i na wannę, i na obszerną kabinę prysznicową. Armatura hansgrohe z deszczownicą i dyszami do hydromasażu pozwala w pełni wykorzystać zalety natrysku, tym bardziej że dzięki podświetleniu led i systemowi inteligentnego domu jednym przyciskiem można przywołać odpowiednie ustawienia – do porannego orzeźwiającego prysznica albo wieczornego relaksu.
I znowu, mimo że utrzymana w czerni, łazienka nie przytłacza. To dzięki umiejętnemu wykorzystaniu różnych rodzajów płytek, które wizualnie podkreślają podział na strefy. Przy wannie zastosowano wielkoformatowe płytki o wzorze imitującym mocno użyłowany marmur, który kojarzy się też z refleksami światła na tafli wody. W części prysznicowej znacznie spokojniejszy gres o rysunku przypominającym czarny granit. Na jednej ścianie wykorzystano płytki w kształcie szewronu. Natomiast blat umywalki, podobnie jak w kuchni, jest z kamienia. Dynamizującym akcentem jest pionowa pomarańczowa szafka, która razem z pufą wygląda jak wykrzyknik.
W toalecie nad umywalka zamiast lustra zawieszono kolejną komiksową grafikę. Lustro zaś jest na suficie, co powiększa czarne wnętrze i dodaje mu nieco niesamowitości. Wrażenie to potęguje jeszcze szklana bateria umywalkowa AXOR. Philippe Starck zaprojektował w taki sposób, że strumień wody wprowadza w tańczący wir, który transparentną wylewką wypływa wprost na nasze dłonie.
Bajki robotów
Zupełnie inny klimat panuje w pełnym światła pokoju dziecięcym. Tapeta i dywan wprowadzają kosmiczno-robotyczne motywy, a całość dopełniają słonecznie żółte akcenty. Łóżko-domek może pełnić funkcję kryjówki, które dzieci tak lubią. Zabudowa meblowa w formie podestu ze schodkami zapewnia i miejsce do przechowywania, i atrakcyjną przestrzeń do zabawy. Żeby było przyjemniej, ścianę nad nią wyłożono tapicerowanymi panelami, a sam podest – materacem.
Projekt wnętrza: mDom Pracownia Projektowa
Stylizacja sesji zdjęciowej: Katarzyna Koszałka
Autor zdjęć: Budzik Studio